BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új termékek bevezetésével növekedne az Egis

2009. november 12. csütörtök, 23:49

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egy-két százalékkal emelkedhet jövőre az Egis árbevétele, ám a bevétel szerkezete sokkal jobb lehet az ideinél, amennyiben valóra válnak a társaság 2010-es tervei. A gyógyszergyár főleg új termékek bevezetésével szeretne növekedni stratégiai piacain, a FÁK-országokban és Kelet-Európában, a következő három évben 28 új bevezetéssel számol. Oroszországban 5-10, a FÁK-országokban 8-10 százalékos dollárban mért emelkedést vár, a kelet-európai piacokon euróban nyolc százalék lehet a növekmény. Csökken viszont az alacsonyabb nyereségtartalmú nyugat-európai késztermékexport és hatóanyag-eladás, 30, illetve 15 százalékkal. A belföldi forgalom öt százalékkal emelkedhet jövőre, ezt ugyancsak az új termékek bevezetésétől remélik. Az Egis idén kilenc új gyógyszerrel lépett a magyar piacra, ám forgalma egyelőre csak stagnált, mivel a piac jórészt a vény nélküli körben és a kórházi felhasználás révén nőtt hat százalékot, az Egis számára érdekes támogatott piac alig bővült. Ebben a szegmensben továbbra is éles az árverseny, a júliusi egy százalék után október 1-jétől újabb 0,6 százalékos árcsökkentést eszközölt a társaság. A jobb szerkezetű bevételhez magasabb értékesítési költségek is társulnak, emellett a jövő év profitnövekedését legjobban az erősödő forint-gyengülő dollár párosítás veszélyezteti. Az Egis fél évre előre nyitott dollárfedezeti pozíciókat, jórészt havi hárommillió dollár értékben, ami viszonylag alacsony fedezettséget biztosít.
A gyorsjelentést követő tájékoztatón elhangzott, hogy dacára a tetemes készpénzállománynak, a társaság nem tervez változtatni osztalékpolitikáján. A hosszú évek óta alacsony, 120 forintos osztalékot azért nem szívesen emelnék, mert a jelenlegi válságos időkben szükség lehet a tartalékokra, másrészt megpróbálják a részvényesek étvágyát növekedést hozó beruházásokkal kielégíteni. A következő két évben egy gyógyszer-technológiai kísérleti üzem épülhet négymilliárd forintból, ami a generikus fejlesztést szolgálja, ezután pedig a hatóanyaggyártást emelik magasabb színvonalra. Emellett folyamatosan vizsgálnak kelet-európai akvizíciós lehetőségeket, de mint Marosffy László vezérigazgató-helyettes szavaiból kiderült, erre a közeljövőben nem kell számítani.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet