A dollár további gyengülésével még az idén újabb éven belüli csúcs várható az euró-dollár keresztárfolyamban - mondta lapunk kérdésére Taraczky Andrej, a Buda-Cash devizapiaci üzletágának vezetője. Az 1,49-es szint áttörése után már csak az a kérdés, elszalad-e a jegyzés 1,53-ig, bár a szakember szerint ezt még megelőzné a dollár kismértékű visszaerősödése. A dollár ellen szól az alacsony irányadó amerikai kamatláb és a majdhogynem korlátlan likviditás is. E tényezők miatt ugyanis - a japán jenhez hasonlóan - lehet játszani a kamatdifferenciára, például az ausztrál dollár vagy akár a forint vételével a dollár ellenében. Márpedig kamatemelésre Taraczky a jövő év első vagy második negyedéve előtt semmiképpen nem lát esélyt, így addig maradhatnak a jelenlegi feltételek. Ráadásul az utóbbi időben egyre több nyilatkozat lát napvilágot a dollár tartalék devizaként betöltött szerepének csökkenéséről - jelentette ki Taraczky, hozzátéve: ez a folyamat semmiképpen sem lesz gyors, de a dollár fokozatosan veszíthet emiatt a jelentőségéből.
Hasonlóan látja a helyzetet az HSBC elemzői gárdája is. Szerintük a nagyobb feltörekvő gazdaságok devizái az árupiacokba és egyéb eszközökbe áramló pénzmennyiség generálta infláció miatt fokozatosan függetlenednek majd az amerikai monetáris politika hatásaitól, míg kisebb társaik idővel inkább a függetlenedett nagyobb feltörekvő piaci társaikhoz húznak majd, semmint a dollárhoz.
Taraczky szerint dollárerősödést csak a nyár óta folyamatosan beharangozott, de eddig még beteljesületlen tőkepiaci korrekció hozhatna. Ezzel ugyanis megindulna a profitrealizálás és a kockázatosabb eszközökből kiáramló pénzt a biztonságosabb amerikai állampapírokba fektetnék vagy készpénzben tartanák a befektetők.
A következő fél évre ugyanakkor egyértelműen gyengülést vár a piac a dollártól - szögezte le Kolba Miklós, az ING devizapiaci üzletágának vezetője. A dollár ugyanis határozottan egy gyengülő csatornában mozog, amelyben egyes makroadatok és várakozások vethetnek ugyan hullámokat, de a trendből valószínűleg nem tud kitörni. Így az 1,4950-es ideiglenes tető után már az 1,51-es célár következik. Papírforma szerint ennek teljesülése esetén sem menne a forint a 180-as szint alá a dollárral szemben, és fél éven belül nem is túl valószínű a 160-as szint ostromlása Kolba szerint. Ráadásul a jelen környezetben az euróval szemben is legfeljebb 260-ig erősödhet a forint és ebben nincs is benne a 2010-es, igen rázósnak ígérkező év.
Akad azonban emelkedést valószínűsítő hang is. Az euró-dollár kurzusának mozgása elsősorban attól függ majd, hogy a Fed és az ECB közül ki kezdi majd meg a kamatvágást. Amennyiben a Fed emel először (a hagyományosan lassabb és megfontoltabb ECB-hez képest pedig igen agresszívan), akkor az a dollár erősödését vonhatja maga után - véli Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank üzletkötője. Erre a trader szerint akár már jövő tavasszal sor kerülhet, ami az MNB addigi kamatvágásaival együtt a forint gyengülését vonhatja maga után.
