Augusztusban a Bamosz adatbázisa alapján végzett számításaink szerint - a júliusi kedvező előjelek után - egy határozottabb fordulat mutatkozott a hazai befektetési alapok piacán, ugyanis több mint 138 milliárd forinttal nőtt az alapokban levő tőke értéke. Ebből a számból mintegy 38 milliárd forint a kedvező tőkepiaci klímának, azaz a felhalmozódó kamatoknak, a részvény- és kötvényárak emelkedésének tulajdonítható, csaknem ugyanannyi, mint júliusban. A többi, a pénzáramlásból származó majdnem pontosan 100 milliárd forintnak is nagy része, 69 milliárd forint három alapnak köszönhető, az Aegon Kötvénynek (54 milliárd), az Aegon Részvénynek (12 milliárd) és az Aegon Nemzetközi Részvénynek (3 milliárd forint), amivel ezen konstrukciók összmérete többszörösére emelkedett, méghozzá egyetlen nap alatt, augusztus 31-én.
Ez elképzelhető, hogy összefüggésben áll a nyugdíjpénztárakra vonatkozó szabályok változásával, de ettől függetlenül a többi alapra jutó 31 milliárd forint körüli havi tőkebeáramlás is határozottan biztató. Júliusban például február óta először érkezett friss tőke az alapokba, de a Bamosz adatai szerint akkor is csak 4,6 milliárd forint, és az is jelentős részben zártkörű, intézményi konstrukcióknak köszönhetően állt elő. Az említett augusztusi 31 milliárd viszont teljes egészében a nyilvános piacról jött össze. (Nyilvános adatok hiányában a zártkörű alapokat mi nem tudjuk bevonni a kalkulációkba.)
A folyamatok egyébként logikusak: megint elsősorban a szinte kockázatmentes pénzpiaci alapok vagyona nőtt (például az OTP Pénzpiaci majdnem 8, a CIB Betét 6 milliárd forinttal), és a sokéves tapasztalatok alapján a befektetők főleg akkor szoktak a betétektől a hasonló vagy kissé kockázatosabb alapok felé fordulni, ha a kamatszint csökken, miként az utóbbi pár hónapban is. A közelmúltban a befektetők előszeretettel növelték az alapokban devizás, főleg eurós megtakarításaik értékét. Ez most is így volt, de talán kisebb arányban: 3,7 milliárd forintnyi euró és 400 milliónyi dollár áramlott be devizában denominált nyilvános alapokba, körülbelül annyi, mint egy hónappal korábban, amikor a forintos alapokat még hanyagolták.
