A hazai kötvénypiac több befektetőt vonzana és erősítené a piacot, ha a Magyar Nemzeti Bank tovább csökkentené az irányadó alapkamatot - mondta Borbély László András, az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgató-helyettese a Bloomberg hírügynökségnek. Magyarországnak ugyanakkor nincs szüksége arra, hogy fenntartsa a forintkötvény-kibocsátások jelenlegi szintjét, mivel az a költségvetés túlfinanszírozásához vezethet.
Nem kell minden két hétben 80 milliárd forintnyi államkötvényt eladnunk - mondta a vezérigazgató-helyettes, utalva az e heti, 80 milliárd feletti értékesítési adatokra. "Ha látjuk, hogy a piaci körülmények rosszabbodnak, kisebb kínálattal fogunk jelentkezni. Nem hiszem, hogy a jelenlegi hurráoptimizmus sokáig fog tartani" - tette hozzá.
Októbertől több hónapos szünetre, majd pár jelképes, minimális kibocsátásra - és százmilliárdos nagyságrendű "negatív értékesítésre", azaz kötvény-visszavásárlásra - került sor a hazai kötvényaukciók történetében, végül áprilisban állították vissza az évek óta szokásos kéthetenkénti aukciós rendet. Az utóbbi pár alkalommal sikerült növelni a felkínált kibocsátási mennyiségeket, sőt, ahhoz képest is túljegyzéseket fogadott el az ÁKK. Külföldön pedig nemrég egymilliárd eurós kötvénykibocsátást bonyolított le Magyarország.
