Az idén eddig 352 milliárd dollárnyi állampapírt árvereztek a feltörekvő piaci országok, 45 százalékkal többet, mint a pénzügyi válságot megelőző 2007-es év azonos időszakában - írja a Financial Times. A kibocsátások mértéke az 1962-ben megkezdett adatösszesítés óta nem látott mértékben bővült úgy, hogy a feltörekvő gazdaságok állampapírpiacai tavaly ősztől egy pár hónappal ezelőttig teljesen befagytak. A nyári tempónak megfelelően hagyományosan lassú július az idén a második legaktívabb hónapnak számított, a maga 60 milliárd dollárnyi kibocsátásával. Ebben a hónapban Kína volt a legnagyobb kibocsátó, de rajta kívül Magyarország és Lengyelország is meglovagolta a kedvező befektetői hangulatot.
A kibocsátások nagy sikere elsősorban a relatív hozamelőnynek köszönhető. A feltörekvő piaci állampapírokat követő JP Morgan Embi indexe alapján a feltörekvő piaci kötvények hozama átlagosan 2 százalékponttal haladja meg az A hitelminősítésű amerikai vállalati kötvényekét. Befektetői szempontból igencsak megnyugtató az a tudat, hogy mióta a G-20-ak további forrásokat biztosítottak az IMF-nek, egyértelművé vált, hogy a világ kormányzatai nem engednek bedőlni egyetlen feltörekvő államot sem - hangsúlyozta Shahin Vallee, a BNP Paribas stratégája. Márpedig ilyen szintű garancia az amerikai vállalati kötvényekre egyáltalán nincs.
