BUX 139297.19 0,0 %
OTP 45270 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lehet még harmincmilliárddal kevesebb?

Bár július elejével az utolsó hazai felfüggesztett ingatlanalapok forgalmazását is visszaállították, ez nem jelenti azt, hogy az ágazat problémái megoldódtak. A tőke lassan tovább fogyogat, három hónap alatt újabb 30 milliárd forintot vittek el a befektetők.

2009. július 23. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A mögöttes német alap forgalmazásának visszaállítása után július elejétől az utolsó felfüggesztett hazai ingatlanalapok (Credit Suisse Ingatlan és Euró Ingatlan) jegyeit is vissza lehet már váltani, április elejétől pedig folynak a kifizetések a többi nyílt végű ingatlanalapnál. A problémák azonban ezzel nyilvánvalóan még nem oldódtak meg: az alapok az utóbbi három hónapban is elveszítették tőkéjük mintegy 10 százalékát, 30 milliárd forint volt a nettó eszközérték csökkenése. Egy év alatt több mint a fele tűnt el az alapok tőkéjének, azaz 285 milliárd forint.
A konstrukciók között akad ugyan néhány, amelynek hozama az utóbbi három hónapban szemrevaló volt, a többségük azonban ezen időszak alatt is vagy mínuszban végzett, vagy legalábbis hozama érezhetően elmaradt az állampapírokkal, betétekkel teljesen kockázatmentesen is elérhető évi 8-12 százaléktól. Így aztán a befektetőknek nemigen lehet felhánytorgatni, hogy nem cselekszenek racionálisan. Ha a múltbeli hozam jó esetben is csak évi 8 százalékot mutat, és ugyanabban a bankban 10-11 százalékot is lehet kapni, nem érdemes a kockázatosabb utat választani. Ezen javít valamit a kamatadó-mentesség, sokan vélhetően még mindig emiatt nem szállnak ki, ez lehet az alapkezelők nagy szerencséje. (A legnagyobb tőkebeáramlás a kamatadó bevezetése előtti hetekben volt tapasztalható az ágazatban.)
Az említett 30 milliárdos tőkecsökkenés fele, 15 milliárd forint az OTP ingatlanalapjára jut, indokolt tehát ezt közelebbről szemügyre venni.
Az alap júniusi havi jelentése szerint mintegy hétmilliárd forintnyi betéttel rendelkezett, valamint 51 milliárd forintnyi ingatlannal, viszont 20 milliárd forint kötelezettsége volt (ez nagyrészt hitel lehetett). Az utóbbi három hónapban évi nyolcszázalékos hozamot ért el, ami a "boldog békeidőkben" jónak számított volna, most azonban sok befektetés meghaladja ezt. A nyílt végűként tovább működő nagyok közül az Erste alapja valamivel jobb hozamot ért el és a tőkekiáramlás is kisebb volt.
Ami a zárt végűvé alakított, tehát vissza nem váltható két nagy alapot illeti, megszülettek rájuk az első tőzsdei kötések, az Európánál a nettó eszközérték 80, a Raiffeisennél 77 százaléka körül voltak utoljára üzletek.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet