A tőkevédett, régebbi nevükön garantált alapok többsége 2005-2007-ben indult, ezek egy részének futamideje fix és az idén rengeteg járt vagy jár le közülük. A 2006 szeptember 1. előtt megvásárolt befektetési jegyek hozama ma is kamatadómentes, így a lejáró sorozatok nyílt végűvé alakítása jelentős adóelőnnyel jár az akkori jegyzőknek. Az alapkezelőnek pedig érdeke, hogy az alap ne szűnjön meg, a pénz minél nagyobb részét tovább kezelhesse. Ebből a megfontolásból a 2006 szeptembere előtt indult alapok nagy többsége megszűnés helyett átalakult nyílt végűvé. Megnéztük, mi lett tizennégy, idén lejárt konstrukció sorsa.
A helyzet az, hogy kamatadó ide vagy oda, a lejárók tőkéjének felét-harmadát szinte azonnal, az első egy-két hétben kivették a befektetők, a vagyon állományának görbéi a legtöbb esetben eléggé meredek zuhanást produkáltak. Utána már csak csendesebb lefelé csorgás tapasztalható. Nagy átlagban körülbelül a tőke kétharmadát vitték el, általában az alatt az egy-másfél hónap alatt, amit a díjmentes visszaváltásra az alapkezelők rendszerint nyitva hagytak. (Később az alapok egy részénél már csak jelentős jutalék fejében lehet kiszállni, mert kezelőik új opciós konstrukciót mellékelnek hozzájuk valamely piaci mutatóval kapcsolatban.)
Befolyásolja-e a befektetők pénzkivételi kedvét az, hogy mennyi hozamot fizet az adott alap? Úgy tűnik, nemigen. A szóban forgó 12 befektetés majdnem mindegyikénél vagy volt valamennyi minimális hozam (5-12 százalék), vagy pedig a válság ellenére is fizettek ehhez hasonló nagyságrendű összegeket befektetőiknek.
Tehát majdnem mindenki több pénzt kapott vissza, mint amennyit annak idején befektetett. Sőt olyan kellemes meglepetés is akadt, hogy csak a minimális hozam járt volna, de költségmegtakarításnak köszönhetően 1-2 százalék pluszt kaptak az ügyfelek. A számokat végignézve nem látszik egyértelmű összefüggés a hozam mértéke és a kivét aránya között. Ősszel egyébként újra számos termék kifutása válik esedékessé.
Arra a kérdésre, hogy hogyan jártak azok, akik benn hagyták az egyes alapokban a pénzüket, még korai választ keresni. A március elejétől nagyjából június végéig tartó nagymértékű részvénypiaci emelkedés nyilván több alapnak jót tett, de általában újabb három évre indultak az opciós konstrukciók.
