Mától az osztrák Erste részvényeire is lehet spekulálni a Budapesti Értéktőzsdén, igaz, nem közvetlenül, hanem certifikát formájában, amelyek alapterméke az Erste Group Bank AG részvénye. Az új certifikátok turbo long és turbo short változatban, eurós címletekben kerülnek a piacra - írja a pénzintézeti csoport. A tőzsde bevezetési adataiból azonban kiderül, hogy ezeket a papírokat is forintban jegyzik majd, ami a befektetők részéről dupla odafigyelést igényel - és minimum kétszeres kockázatot jelent -, hiszen az Erste AG részvényárfolyamán kívül az euró/forint (és a tőkeáttétel) is jókora ingadozást okozhat.
Bár az Erste Befektetési Zrt. szerint - és a gyakorlatban - az Erste lesz az egyedüli certifikát, amellyel egy bank értékére spekulálhatnak a hazai kisbefektetők, legalább mutatóban már van egy, pénzintézeti részvényre szóló "certi" a BÉT-en, ha csak érdekességként is. Májusban vezették be szép csendesen az Erste OTP RC (azaz reverse convertible) 01 certifikátot, amelyet előzőleg privátbanki ügyfeleknek értékesítettek.
A termék lényege az ecoline.hu szerint, hogy ha az OTP-részvény árfolyama a certifikát novemberi lejáratakor nem esik egy meghatározott küszöbszint (a kibocsátáskori érték mintegy 80 százaléka, jelen esetben 2415 forint) alá, akkor a befektetők fél évre 10,5 százalékos garantált hozamot kapnak (éves szinten 21 százalékot), a befektetett tőke visszafizetésén túl. Ha viszont a küszöbszint alatt lesz az OTP lejáratkori záró árfolyama, a kifizetés OTP-papírokban történik, a garantált hozammal együtt. Egy certifikát kibocsátási ára 99 015 forint volt, így a negatív szcenárió esetén 41 OTP-részvényt kapnak az ügyfelek certifikátonként, a fenti kupon kifizetésén túl. A tőzsdei bevezetés szimbolikus jelentőségűnek tűnik, a papírra ugyanis kötés még nem született.
