Az első négy hét során 890,6 millió forint értékben vásároltak a lakossági ügyfelek az új, május 18-a óta kapható Prémium Államkötvény nevű inflációkövető papírból a Kincstár hálózatában - tudtuk meg Borbély László Andrástól, az ÁKK vezérigazgató-helyettesétől. Ahhoz képest, hogy új értékpapírról van szó, és futamideje hosszabb, mint amilyet a lakosság elsősorban keresni szokott (2012. január 25-én jár le), az eredmény sikernek minősíthető. A kötvények az éves infláció felett 6 százalékpontos kamatot fizetnek minden év január végén, az első alkalommal, jövő januárban 9,5 százalékot.
A korábbi esetekben az ÁKK-nál azt figyelték meg, hogy ha a kamatszint emelkedett az országban, akkor a lakosság állampapír-vásárlási kedve megélénkült. Ezúttal, tavaly ősz óta ez nem így történt, a komoly kamatmegugrást nem követte a vételi kedv fokozódása, sőt, lassan csökkent is a lakossági sorozatok összértéke. Az ÁKK adatai szerint a kifejezetten lakosságnak szóló papírok (Kamatozó Kincstárjegy és Kincstári Takarékjegy) állománya szeptemberben még a régi forgatókönyv szerint 529 milliárd forintról 541 milliárdra nőtt, majd innen május végéig lassan 509 milliárd forintra csorgott le.
A főként befektetési jegyekből kivonuló lakosság az adatok szerint elsősorban bankbetétekbe fektette a pénzét, aminek fő oka lehet a magas banki kamatok elszívó hatása. A bankok érezhetően az állampapírokhoz igazítják kamataikat, leginkább a két hónapos futamidőnél arra törekedve, hogy túlszárnyalják azok hozamát - mondta el Borbély.
A lakosság értékpapír-vásárlási kedvének alapkezelők szerint legalább annyira nem tett jót a bankbetétek állami garanciájának kiterjesztésére vonatkozó október eleji politikusi bejelentés sem, ezzel Borbély László András is egyetértett.
