A csütörtöki államkötvény-aukció után azt mondhatjuk, hogy van egy jó hírünk meg egy rossz. A jó, legalábbis az eladó állam szempontjából, hogy a felkínált szokásos, három sorozatban öt-öt, azaz együtt 15 milliárd forintos mennyiségre többszörös, összesen 62,8 milliárd forintnyi ajánlat érkezett. A legrövidebb, 2013-as lejáratú sorozatra jött a legnagyobb értékű, 27,7 milliárdnyi, itt végül 6,5 milliárdra fel is emelték a kibocsátott mennyiséget.
A rossz hír pedig az, hogy a szerdai másodpiaci referenciahozamokhoz képest mindegyik papírnál érezhetően magasabb volt az átlaghozam. A 2013/D kötvénynél 8, a 2015/A-nál 12, a 2019/A-nál pedig 25 bázisponttal volt az előző napi mutató felett. (A három aukciós hozam 10,26, 10,36 és 10,46 százalék lett.)
A kötvénypiac sokkal izgalmasabbá vált a válság óta, az árak jobban ingadoznak, a hozamfelárak szemrevalóbbak lettek, közben persze a kockázatok is magasabbak. Élénk érdeklődés volt az FHB 2014-ben lejáró fix kamatozású jelzálogleveleire (FJ14NF01), közel 16,5 milliárd forintnyi ajánlat érkezett rájuk a keddi aukción, ebből 13,3 milliárdot fogadtak el. A 13 százalékos kamatozású papírok átlaghozama 13,18 százalékot tett ki. Mivel a 2013-as és 2015-ös lejáratú referencia-államkötvények hozamai aznap egyaránt évi 10,2 százalékra rúgtak, jelentős, körülbelül 3 százalékpontos felárat tartalmazott a jelzáloglevelek hozama az állampapírokhoz képest. Ezzel párhuzamosan a pénzintézet korábban kibocsátott nyolc jelzáloglevélre és egy kötvényre, jellemzően maximum kétéves hátralevő futamidejű papírokra visszavásárlást is hirdetett, közel 7,4 milliárd forint értékben vett vissza.
