BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Növelni tudták a kibocsátott kötvénymennyiséget

2009. június 18. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A csütörtöki államkötvény-aukció után azt mondhatjuk, hogy van egy jó hírünk meg egy rossz. A jó, legalábbis az eladó állam szempontjából, hogy a felkínált szokásos, három sorozatban öt-öt, azaz együtt 15 milliárd forintos mennyiségre többszörös, összesen 62,8 milliárd forintnyi ajánlat érkezett. A legrövidebb, 2013-as lejáratú sorozatra jött a legnagyobb értékű, 27,7 milliárdnyi, itt végül 6,5 milliárdra fel is emelték a kibocsátott mennyiséget.
A rossz hír pedig az, hogy a szerdai másodpiaci referenciahozamokhoz képest mindegyik papírnál érezhetően magasabb volt az átlaghozam. A 2013/D kötvénynél 8, a 2015/A-nál 12, a 2019/A-nál pedig 25 bázisponttal volt az előző napi mutató felett. (A három aukciós hozam 10,26, 10,36 és 10,46 százalék lett.)
A kötvénypiac sokkal izgalmasabbá vált a válság óta, az árak jobban ingadoznak, a hozamfelárak szemrevalóbbak lettek, közben persze a kockázatok is magasabbak. Élénk érdeklődés volt az FHB 2014-ben lejáró fix kamatozású jelzálogleveleire (FJ14NF01), közel 16,5 milliárd forintnyi ajánlat érkezett rájuk a keddi aukción, ebből 13,3 milliárdot fogadtak el. A 13 százalékos kamatozású papírok átlaghozama 13,18 százalékot tett ki. Mivel a 2013-as és 2015-ös lejáratú referencia-államkötvények hozamai aznap egyaránt évi 10,2 százalékra rúgtak, jelentős, körülbelül 3 százalékpontos felárat tartalmazott a jelzáloglevelek hozama az állampapírokhoz képest. Ezzel párhuzamosan a pénzintézet korábban kibocsátott nyolc jelzáloglevélre és egy kötvényre, jellemzően maximum kétéves hátralevő futamidejű papírokra visszavásárlást is hirdetett, közel 7,4 milliárd forint értékben vett vissza.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet