BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már a kincstárjegyeket sem újítják meg

2009. június 17. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ÁKK közzétette a harmadik negyedévre vonatkozó állampapír-kibocsátási tervét. A második negyedévvel ellentétben most a piacon levő diszkontkincstárjegyeket sem újítanák meg, a 945 milliárd forintnyi lejárattal szemben csak 760 milliárdnyi kibocsátás áll. Hasonló a helyzet az államkötvények esetében: 461 milliárdos lejárat mellett 105 milliárdnyi értékű friss sorozat piacra dobását tervezik, ez nagyjából a mostani kéthetenkénti 15-15 milliárdos mennyiségnek felel meg. De ez is haladás, az előző negyedévben egyetlen fillérnyi új kötvénykibocsátással sem számoltak. Ennek ellenére volt pár tízmilliárdnyi ebben a negyedévben, és ismét rendszeressé váltak a kötvényaukciók. A tervben szereplő adatok alapján 1480 milliárdnyi lejárattal szemben 938 milliárdnyi kibocsátás áll, vagyis várhatóan 542 milliárddal csökken a forintban kibocsátott állampapír-állomány, nyilván külföldi hitelek és az esetleges devizakibocsátások terhére. (Ez utóbbi ismét szóba kerül, lásd Napi, 2009. június 17.) A most folyó negyedévre még csak 488 milliárdnyi mérséklődést terveztek. Szükséges azonban megjegyezni, hogy ezekben a kalkulációkban több fontos tétel nem szerepel: a mostanában eléggé gyakori és nagy értékű kötvény-visszavásárlási aukciók várható értéke, a postákon kapható lakossági papírok és a május 18-a óta a kincstárnál forgalmazott Prémium Államkötvény sem. A terv tehát vázlatos, persze a realitások fényében az eddigi számításokat is gyakran felülírta az élet.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet