BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hiperóvatosak voltak a származtatott alapok kezelői

2009. június 16. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hiába a lehetőség a nagy kockázatvállalásra, a származtatott alapok kezelői nem voltak túl bátrak az elmúlt negyedév során - derül ki körképünkből.
Miközben március eleji mélypontja óta a BUX index mintegy 60, az amerikai S&P-500 index pedig közel 30 százalékkal emelkedett, a talán a legnagyobb kockázati szintet képviselő hazai származtatott alapok alig dicsekedhetnek hasonló eredménnyel. A legfrissebb elérhető adatok szerint a június 11-ig eltelt három hónap során csak ketten termeltek ki valamivel 30 százalék feletti hozamot, ebből az egyik ráadásul a kötvénypiacokon aktív. Néhány alap 20, mások 10 százalék feletti teljesítményt nyújtottak, ami évesítve (néggyel szorozva) persze nagyon jól nézne ki, de a piacok emelkedésétől messze elmarad. Néhány pedig egyenesen szerény mínuszban végzett.
Ha valamelyikük long lett volna, vagyis a részvények emelkedésére játszik, csekély tőkeáttétellel is könnyen megduplázhatta volna a tőkéjét ez idő alatt - a jelek szerint azonban hasonló pozíciókat az alapkezelők nem mertek felvállalni. Ha egy alap származtatott, az persze nem feltétlenül jelenti azt, hogy okvetlenül halálra kell kockáztatnia magát, az alapok megítéléséhez minden esetet külön kell megvizsgálni, amivel - a teljesség igénye nélkül - a havi jelentéseik segítségével próbálkoztunk. Az Aegon Bessa viselkedése például teljesen logikus, mert ez az alap eleve besszre játszik a lengyel piacon. Másoknál pedig a származtatott megnevezés inkább csak annak köszönhető, hogy tág mozgásteret kapjon az alapkezelő a piaci helyzetek kihasználásában, papírok fedezésében, valójában inkább kockázatosabb részvényalapokról van szó (a Concorde Rubikon és Columbus ilyenek).
Az Aegon Alfa, amely a hedge fundokhoz hasonlítja magát, és tudatosan felvállalja a tőkeáttételt, május végén 52 százalékos tőkeáttételt hordozott. A konkrét pozíciókról nem mindig számolnak be az alapkezelők, az Aegon ebben kivétel, például a dollár és a jen gyengülésére játszott, de long volt aranyban és hazai államkötvényekben. A Vision hasonló üzleteket kötött, mint az Alfa, de többet, tőkeáttétele is 74 százalék volt, és hozama legalábbis májusban meghaladta társáét.
Az OTP Klímaváltozás stratégiája érdekes, a várhatóan legjobb teljesítményt nyújtó vállalatok részvényeit az alap vagyonának 130 százalékáig veszi (tehát szerény tőkeáttételt használ), és rövid (short) pozíciót vesz fel az előrejelzések szerint gyengébben teljesítő részvényekre a portfóliója 30 százalékáig.
Eddig az elmélet, az alap gyakorlati összetételéről a havi jelentés nem árul el többet, ahogyan az OTP kötvényjellegű származtatott alapjainál sem. A Concorde-Vakmajom alapban csak 12 százalék körüli volt a származtatott ügyletek értéke április végén, a tőke zöme hazai államkötvényekben pihent.
Megjegyzendő még, hogy mivel néhány említett alap külföldön vagy ott is befektet, a forint relatív erőssége is befolyásolhatta a hozamukat az utóbbi hónapokban.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet