Dollártrend Tőkevédett Alap néven új zárt végű alapot kínál május 22-ig a Budapest Alapkezelő. A konstrukció akkor fizet majd hozamot befektetőinek, ha a dollár/forint árfolyam egy bizonyos sávból nem lép ki, azaz nem annyira a dollárárfolyam trendjére, hanem inkább fő vonalakban trend nélküli, csak mérsékelt kilengéseket mutató mozgására fogad az, aki vesz majd az értékpapírokból.
Konkrétabban, a jegyzés után meghatároznak majd egy középárfolyamot (k-val jelölik) és egy ahhoz tartozó, plusz-mínusz x százalékos ingadozási sávot.
Évi 18 százalékos hozam jár majd azokra a napokra, amelyeken az árfolyam nem lép ki a k plusz-mínusz x százalékos sávból. Az x értékét előzetesen 2-4 százalékra becsülik, ami a kétéves futamidő alatt igencsak szűk sávnak tűnik, ha az utóbbi évek óriási dollárármozgásaira visszaemlékezünk. Szerencsére azonban annyi könnyítést tartalmaz a rendszer, hogy az alkalmazott középárfolyam értékét negyedévente újradefiniálják, így jóval nagyobb esély van rá, hogy az árfolyam legalább az idő nagyobb részében benne marad a sávban. A futamidő két év, így nyolc középárfolyamot használnak majd.
Az utóbbi években több olyan befektetést, főleg a tőkevédett alapokhoz hasonlóan működő kötvényeket értékesítettek az ügyfeleknek a hazai pénzügyi csoportok, amelyek devizaárfolyamoktól függtek, általában az euró/forint árnak nem volt szabad kilógnia egy bizonyos sávból. Ezek egy része az utóbbi egy év extrém árfolyammozgásai miatt nem bizonyult túl szerencsés befektetésnek, de az ingadozási sávokat ezeknél az egész futamidőre előre határozták meg.
