BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kisbefektetőkre építene az ÁKK

Külföldi vevők híján inkább belföldön kutat kereslet után az Államadósság Kezelő Központ. Nemsokára itt az új, kisbefektetőknek szóló, inflációkövető kötvény, amely hat százalékpontnyi kamatot kínál az éves pénzromlás felett.

2009. május 6. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Május 18-ától kínálják a kisbefektetőknek az új, Prémium Államkötvény névre keresztelt, az infláció felett 6 százalékpontnyi kamatprémiumot fizető értékpapírokat. Kezdő kamatuk a 2008. december és 2007. december közötti időszak inflációs adata alapján 3,5+6, azaz 9,5 százalék lesz, a kamatot mindig az év végi statisztika alapján, január végén, utólag fizetik - tudtuk meg Borbély László Andrástól, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgató-helyettesétől. A futamidő nem egészen három év, 2011. január végéig tart. A kötvényeket kizárólag hazai magánbefektetők vehetik meg, a konstrukciót is így alakították ki: a címlet mindössze 1000 forint, és az Államkincstár 19 lakossági fiókjában (főváros és megyeszékhelyek) fogják árusítani. Május 18-án, a legeslegelső napon a névérték lesz az ár, ezt követően pedig a 9,5 százalékos kezdő kamat időarányos részét számolják hozzá. A forgalomba hozatal technikája úgynevezett adagolt kibocsátás. (Ez azt jelenti, hogy a folyamatos kibocsátáshoz hasonlóan nincs jegyzési időszak, a papír egész évben kapható lesz, de lejárata és kondíciói egységesek, nem úgy, mint például a postákon kapható kincstári takarékjegynél.) A másodlagos forgalmat az említett fiókhálózatban szervezett visszaváltási szisztéma adja majd, amit úgy alakítanak ki, hogy a kisbefektetőket semmiképp se érhesse tőkeveszteség, akkor sem, ha lejárat előtt szeretnének kiszállni.
Tervezett mennyiség nincsen a papírból, annyit értékesítenek, amennyit a lakosság megvásárol. Az Államadósság Kezelő Központ a közeljövőben elsősorban - a világ legtöbb országában tapasztalható tendenciáknak megfelelően - a belföldi megtakarítókra számít. Nem tartják ugyanis valószínűnek, hogy a közeljövőben ismét jelentős külföldi érdeklődés mutatkozik a forintban kibocsátott állampapírok iránt - tudtuk meg.
A szerdai államkötvény-visszavásárlási aukció során mintegy 17 milliárd forintnyi ajánlatot fogadott el az Államadósság Kezelő Központ, ami csak fele-harmada-negyede az utóbbi hetek kiugró, a korábbi években jellemző szinteket jóval meghaladó mennyiségeinek. Ezzel kapcsolatban Borbély László András elmondta, hogy az utóbbi idők nagy összegű visszavásárlásainak célja a 2009-2012 közötti lejáratú, a piacon levő mennyiség 50 százalékát kitevő nagy kötvényállomány apasztása volt, hogy ezzel csökkenjen a piacon levő egyensúlytalanság. Ma egyébként ismét tartanak államkötvény-aukciót, amelyen a két héttel ezelőtti, hosszú szünetet követő alkalomhoz hasonlóan három papírt kínálnak, 2013-as, 2015-ös és 2019-es lejárattal. Most is - a korábban megszokotthoz képest - viszonylag alacsony, 5-5-5 milliárd forintnyi a felkínált mennyiség.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet