A június 10-i részvényesi közgyűlésen veheti át a kormányt a Mol az INA-ban - jelentette keddi számában a Poslovni Dnevnik horvát lap. Az INA új vezetőjének Geszti Lászlót választják, aki már jelenleg is a horvát cég elnökségében ül - írja a lap az MTI szerint. Geszti jelenleg a Mol kiskereskedelmi ügyvezető igazgatója. A Mol 2008 októbere óta 47,15 százalékos részesedéssel az INA legnagyobb részvényese, a horvát kormány a részvények 44,83 százalékával rendelkezik. Az idén január végén kötött részvényesi megállapodás alapján a Mol az INA hatfős igazgatóságába három főt delegál, köztük az elnököt, akinek a szavazata egyenlőség esetén dönt. A horvát kormány szintén három főt delegál a testületbe. (A Mol öt főt delegál az INA kilencfős felügyelőbizottságába is.)
A horvát kormány a szerződés szerint vétójoggal rendelkezik bizonyos esetekben, hogy biztosíthassa a nemzeti energiaellátást és beleszólhasson az INA stratégiai eszközeit érintő egyes döntésekbe. A részvényesi megállapodás határozatlan időre szól és addig hatályos, amíg mindkét fél legalább 25 százalék plusz 1 szavazattal rendelkezik az INA-ban. A horvát kormány elővételi jogot kap a Mol INA-részre arra az esetre, ha a Mol ellenséges felvásárlás célpontjává válna. A Mol részesedésnövelési ügyletét jelenleg vizsgálják a horvát versenyhatóságok. Lapjelentések szerint ennek nyomán az INA-Mol-nak horvátországi benzinkúthálózata egy részétől valószínűleg meg kell válnia. Az INA-részesedés mellett a Mol tulajdonosa még a horvátországi Tifon benzinkúthálózatnak is - írja a horvát lap.
