Paraffinkartellben való részvételért több mint 5,7 milliárd forintra (23,7 millió euró) bírságolta tegnap az Európai Bizottság a Molt. A társaság nyolc másik olajipari céggel - Sasol, ENI, ExxonMobil, Hansen & Rosenthal, Tudapetrol, Repsol, RWE, Total - közösen kapott összesen 676 millió eurós bírságot, ami a negyedik legnagyobb ilyen bírság az EU történetében. A hazai gyakorlatban ugyanakkor rekordnagyságú a társaságra kiszabott 5,7 milliárdos büntetés, ekkora bírságot még az autópálya-építő cégek sem kaptak. A Molnak két hónapja van arra, hogy eldöntse, fellebbez-e a bírság ellen.
A paraffinmaffiában részt vevő cégek az árak rögzítésével torzították a versenyt a paraffinviasz piacán. A paraffinviaszt sokféle termék (gyertyák, zsírpapír, papírpoharak és -tányérok, sajtok viaszbevonata, vegyszerek, gumiabroncsok és autóalkatrészek) előállítására használják. A paraffinmaffia szót egyébként a szintén eljárás alá vont, de a rá kirótt 96 millió eurós büntetés alól a bizottságnak adott tájékoztatás miatt mentesített Shell belső kommunikációjában használták az érintettek.
A kartellt vezető Sasolnál (a dél-afrikai olajtársaságnál, amely a legnagyobb, 318 millió eurós büntetést kapta) Kék szalonnak nevezték a megállapodást, annak a hamburgi szállodának a bárjára utalva, ahol az 1992-től induló és 2005-ig fennálló kartellben megállapodtak. A résztvevők később kalandfilmbe illően Európa különböző luxusszállodáiban - többek között Budapesten is - egyeztettek az árakról és a piacok felosztásáról.
A Mol számára a bírság összege maga valószínűleg nem akkora, hogy a vállalat gazdálkodását alapvetően befolyásolja, mégis nagyon fájó lehet. Egyrészt presztízsszempontból, hiszen az OMV-vel való harc során a vállalat nagy hangsúlyt helyezett arra, hogy a versenyszempontokat tiszteletben tartsa. Másrészt a cég paraffinértékesítése csak az árbevétel mintegy fél százalékát teszi ki, ehhez képest a büntetés összege kifejezetten nagy.
