BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újraindultak a felvásárlási találgatások a Mol körül

2008. szeptember 28. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Bayerische Hypo- und Vereinsbank (az UniCredit-csoport tagja) is bejelentette, hogy az OMV-től megvásárolt 10 millió részvénnyel és a korábbi 28 ezer 18 részvényével 9,62 százalékra nőtt a befolyása a Molban. Egyben a magyarországi UniCredit Bankra ruházta azt a jogot, hogy a részvénycsomaggal kapcsolatos esetleges bejelentési kötelezettségeknek eleget tegyen. A részvényeladást az OMV már csütörtökön bejelentette, tisztázva azt is - és ezt pénteken külön közleményben erősítette meg -, hogy a részvényeket január 29-én visszavásárolja.
Az osztrák olajcég lépése eléggé felkavarta a Mol egyébként meglehetősen nyomott piacát. A hivatalos közlemények szövegében semmi nem utal másra, mint arra, hogy az OMV pénzügyi okokból tőkeszerkezetét optimalizálja, egy úgynevezett repóügyletet kötött.
A piaci szereplők többsége mégis úgy tekinti, hogy a korábban már lezártnak tűnő felvásárlási akció elevenedett fel újra, de legalábbis a többi piaci szereplő számára átláthatatlan okból az OMV vásárolná a Mol részvényeit. A bejelentésekből egyértelmű, hogy - az OMV és a Hypovereinsbank álláspontja szerint - a Hypovereinsbank nem együttműködő részvényesként kíván eljárni. Ezzel gyakorlatilag megkettőződött a gyakorolható szavazatok száma az addig az OMV-nél "feleslegesen" parkoló, nem szavazó 22 millió részvényt tekintve.
A lépés tehát sokak számára úgy tűnhet, hogy az OMV felvette a Mol által dobott kesztyűt és ő is "baráti" kezekbe helyez részvényeket - ezzel vádolta korábban többször is a Mol-menedzsmentet -, így kíván a korábbiaknál nagyobb sikert elérni egy közgyűlésen (ehhez persze még egy rendkívüli közgyűlés is kell). Van, aki mindezek alapján úgy véli, hogy az Európai Bizottság korábbi elutasító magatartása csak arra volt jó, hogy az OMV a 32 ezer forintos ajánlatból ki tudjon lépni, és most újra kezdődik a harc - akár egy sokkal olcsóbb nyilvános ajánlattal. Mindez csak spekuláció, de van olyan elemző, aki szerint van esély arra, hogy az 50 százalék megszerzéséért meginduljanak a vásárlások - akár a Mol részéről is -, és az vételi lehetőséget teremthet a Mol-piacon.

(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet