Hatalmas, tízmillió darabos Mol-részvénycsomag eladását jelentette be tegnap az OMV. A vevő a Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG, amellyel az OMV egyből visszavásárlásról is megállapodott. Az ügyletben szereplő 10 millió részvényt 2009. január 29-én az olajtársaság visszavásárolja. Az OMV befolyása ezzel nem változik, hiszen tíz százalék feletti részvényeivel eddig sem szavazhatott, a bank azonban szabadon voksolhat a hozzá kerülő papírokkal.
Az ügyletre különösebb magyarázatot nem adott a bejelentő osztrák olajcég, csak találgatni lehet, hogy miért került rá sor.
Egyes vélemények szerint egyszerűen így szerez forrást (bár az elmúlt negyedéves gyorsjelentéseinek ismeretében mostanában valószínűleg nincs nagyon rászorulva a bankokra), mások inkább a bankhoz kerülő részvények szavazati jogának felélesztését sejtik az ügylet mögött. Mindenesetre annyi bizonyos, hogy a szavazati jogokkal - mivel a rendes közgyűlés csak jövő tavasszal várható - a bank csak akkor élhetne (tőle még nem jött bejelentés befolyásuk növekedéséről), ha sor kerülne egy rendkívüli közgyűlésre. Ennek egyelőre semmi jele, sőt az OMV korábban bejelentette, hogy már nem kívánja felvásárolni a Molt, így ha ez mégis bekövetkezne - amihez valószínűleg a Mol menedzsmentjének is lenne egy-két szava -, az igencsak meglepné a piacot.
