A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir) Zrt. részleges privatizációja mellett döntött a kormány, amit több részletben, 2010 március végéig bonyolítanának le az új tulajdonosi program keretében - mondta el Budai Bernadett kormányszóvivő egy pénteken tartott sajtótájékoztatón. A döntés azzal jár, hogy a jelenleg a Magyar Villamos Művek (MVM) százszázalékos tulajdonában álló rendszerirányítót leválasztják az anyacégről. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-n keresztül lebonyolítani tervezett privatizáció során a társaság részvényeinek több mint 50 százalékát több lépésben értékesítenék, az állam azonban meg fog tartani 25 százalék plusz egy szavazatnyi részvényt. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumnak december 31-éig kell kidolgoznia azokat a jogi megoldásokat, amelyek biztosítják, hogy a Mavirban senki ne rendelkezhessen a villamosenergia-piaci versenyt veszélyeztető befolyással.
A döntés vélhetően sok áram- és tőkepiaci szereplőt is meglep, hiszen mostanáig az MVM privatizációjáról szóltak a híradások, ugyancsak az új tulajdonosi program keretében. Budai Bernadett azt mondta: a döntés célja, hogy a rendszerirányítási tevékenység váljon függetlenné az MVM-től, ugyanakkor egyetlen piaci szereplő se szerezhessen meghatározó befolyást a Mavirban.
A jelenlegi rendszert, amelyben a rendszerirányító a szabadpiacon is szereplő MVM tulajdonában van, sokan bírálták annak monopolhelyzetére hivatkozva. Ugyanakkor más vélemények szerint a kormány a nagyrészt - de nem kizárólag - állami tulajdonban lévő MVM-et teljesen elértékteleníti, megfosztva legnagyobb értékétől, az elektromos hálózattól.
A Mavir Zrt. a 2007-es üzleti évét a tervezettet meghaladó mértékű, 10,5 milliárd forintos eredménnyel teljesítette. A társaság 8,8 milliárd forint osztalékot fizetett a tulajdonos Magyar Villamos Műveknek. A Mavir tavaly 143 milliárd forint árbevételt ért el, ennek három fő forrása a rendszerirányítási üzletág bevétele (60 milliárd forint), az átviteli díj (41 milliárd forint) és a rendszerszintű szolgáltatások díja (23 milliárd forint) volt. Tavaly a társaság bevétele 10 százalékkal, adózás előtti eredménye 35 százalékkal nőtt az előző évhez képest, valamint 2006-hoz viszonyítva 14,5 százalékkal nagyobb összeget - 22,8 milliárd forintot - költött fejlesztésre, beruházásra.
