BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyászos félév a befektetési alapok piacán

A hazai befektetési alapok 61, a részvényalapok 100 százaléka veszteséget termelt az első félévben. A befektetők erre pénzkivonással reagáltak, vagyis megint akkor adnak el, amikor alacsonyak az árak.

2008. július 14. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sok éve nem volt példa arra, amire most az év első félévében: az összes Magyarországon bejegyzett részvényalap, részvénytúlsúlyos alap és - rendszerint 50 százalékhoz közeli arányban részvényt tartó - kiegyensúlyozott vegyes alap negatív hozamot ért el. Egyetlenegy kivétel nélkül, holott tavaly a - különben szintén eléggé pocsék - második félévben legalább kategóriánként 2-3 alap mérlege pozitív volt, főként a ázsiai és kelet-közép-európai részvényalapoké. Most az említett kategóriák mind a 73 alapja egységesen mínuszban végzett. A legnagyobb veszteség az ázsiai befektetéseknél és néhány más nemzetközi alapnál, valamint BUX-követő konstrukcióknál volt tapasztalható, miközben a BUX index 22 százalék körüli esést produkált.
Nem jártak túl jól a hazai kötvényalapok tulajdonosai sem, a félév során jobbára estek a kötvényárak, a MAX index például 2 százalékkal csökkent. Legalább 2 százalékot a hasonló profilú hosszú kötvényalapok is estek, de olyan is volt, amelynél a gyengülés az 5 százalékot is elérte.
Ennél is szomorúbb volt néhány devizakötvény-alap helyzete, amelyek sorsát a forinterősödés is sokban nehezíthette.
A rövid kötvényalapok fele, a szinte kockázatmentes pénzpiaci és likviditási alapok, valamint az ingatlanalapok zöme a pozitív oldalt erősítette. Összességében 235 alapból 144 végzett mínuszban június végén, ami a sorozatok 61 százaléka.
Azért néhány jó hír is akadt. Továbbra is két számjegyű hozamokat mutat fel a CIB Nyersanyag Alap, a befektetők hoznak is bele pénzt folyamatosan. A két számjegyű hozamok eléggé kis létszámú klubjában találunk még egy garantált alapot és két úgynevezett származtatott alapot, ezek akár shortolhattak is a félév során.
A szomorú eredményektől valószínűleg nem független, hogy a nyilvános, nyílt végű alapok vagyona 11 százalékkal csökkent a félév során, és azért csak annyival, mert a pénzpiaci kategória kissé növekedni tudott, A kötvényalapok 27, a részvényalapok 26 százalékkal zsugorodtak, ami még akkor is sok, ha egy részét az árfolyamváltozások okozták. A befektetők egy része még mindig akkor ad el, ha olcsó, és akkor vesz, ha drága a befektetése.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet