BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hurrá, hossz van!

2008. július 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hónapok óta attól hangos minden fórum, hogy jaj, sanyarú piaci körülmények vannak mindenütt, micsoda turbulenciák, bessz, bizonytalanság, pesszimizmus, satöbbi. Annak fényében, hogy a BUX index az utóbbi egy évben értékének majdnem pontosan harmadát veszítette el, a bessz ténye eléggé nehezen tagadható, érdemes azonban megemlékezni arról, hogy ez csak egyetlen véletlenszerűen kiragadott időintervallum, és élelmes vagyonkezelők, biztosítási ügynökök és egyéb szakemberek bármikor bármely laikust meggyőzhetnek arról, hogy a mi kis tőzsdénk tulajdonképpen sikertörténet, és itt az ideje rábízniuk pénzüket. (Kivéve talán azt, aki tavaly 10 ezerért vett OTP-t és 30 ezerért Molt.)
Az a közhely, hogy a részvény hosszabb távon többet hoz, mint az alacsonyabb kockázatú kötvénybefektetések, látszólag könnyen igazolható egy 10 éves BUX-grafikon felrajzolásával, különösen ha azt álló formátumban alakítjuk ki, azaz oldalról kicsit összenyomjuk. Ekkor meredeken emelkedő görbét kapunk, amelynek csak az utolsó tizedét érinti a lekonyulás, amely így könnyen átmeneti botlásnak is nézhető. Azt, hogy 10 év alatt éves szinten csak mintegy 9,8 százalékkal nőtt az index, ami a MAX állampapírindex-család teljesítményével lényegében megegyezik, nem kell reklámozni. Ha valaki mindenképpen éves hozamokat szeretne hallani, csapjunk a hasunkra, és számoljunk 15 vagy 5 éves BUX-teljesítményt, azok lényegesen jobbak.
Ha külföldi ügyfeleket kell meggyőzni arról, hogy milyen jól megy errefelé minden, még könnyebb dolgunk van. Az utóbbi egy évet ugyan nehéz szépítgetni, de sebaj, válasszuk a 2007 elejétől mostanáig terjedő időszakot. A BUX index így már csak 19 százalékos esést mutat, a devizaárak miatt euróban pedig 12 százalékosat. De a legszebb az, hogy dollárban (nem a zimbabweiben, hanem az amerikaiban) 3 százalékos az emelkedés ebben az időszakban.
Kicsi országunkban bármerre kettőt lépve máris államhatárokba ütközünk, a tőzsdei szereplők száma is vészesen fogyatkozik (még jó, hogy a Fevita velünk van), könnyen indokolható tehát, hogy a BUX helyett a más környékbeli országok nagyvállalatait is tartalmazó Cetop-20 indexet ildomosabb használnunk. Ez a mutató tavaly év elejétől ugyan 5 százalékkal esett (eleve euróban számolják), dollárban viszont 20,5 százalékkal emelkedett. Hurrá, hossz van!

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet