Pénteken vásárolhatók utoljára a Mol részvényei a tőzsdén, ha valaki osztalékért akarja azt megvenni - derült ki a Mol-osztalékfizetés kezdőnapját július 16-ban megjelölő közleményből. A kedden közzétett közleményben a társaság azt is bejelentette, hogy visszahívták az OTP-nél és az MFB-nél levő saját részvényeket. Az OTP-től így összesen 8 millió 757 ezer 362, míg az MFB-től 4 millió 513 ezer 271 papír kerül vissza a társasághoz még az osztalékfizetéshez szükséges tulajdonosi megfeleltetés előtt (a társaságnak korábban 181 ezer 100 saját részvénye maradt).
A közleményből továbbra sem derül ki a részvényenkénti osztalék pontos mértéke, csak annyi, hogy a társaság ezt július 3-ig közölni fogja. Számításaink szerint ez a szám 880 forint lehet, ha addig további sajátrészvény-vásárlások nem lesznek. Ez némileg alulmúlja a korábban már 900 forint fölé szóródó becsléseket.
Ilyen sajátrészvény-visszavétel legfeljebb a BNP-től lenne még lehetséges, a francia banknál azonban nem kölcsönadott, hanem megvásárolt papírok vannak, egészen pontosan 7 millió 552 ezer 874 részvény, amelyekre 2009. június 18-ig szóló, 34,8 dolláros opciói vannak a Molnak.
Az olajtársaságnak tehát a mostani bejelentések után összesen 13 millió 451 ezer 733 saját részvénye lesz, amit osztalékfizetésnél nem kell számításba venni.
A társaság ugyancsak tegnap jelentette be, hogy megvásárolta a CEZ-től annak 100 százalékos leányvállalatát, az I&C Energo a.s.-t. A cseh vállalat hazájában vezető szerepet tölt be ipari irányítási rendszerek tervezésében és kivitelezésében. Bevétele 2007-ben meghaladta az 58 millió eurót, EBITDA-ja pedig a 4,8 millió eurót. A Mol számára a vásárlást vélhetően a CEZ-zel közösen építendő erőművek indokolták. Az utóbbi hírnek vélhetően nem lesz túlzott hatása az árfolyamra, a 880 forintos várható osztalék azonban pozitívan is hathat a mostani zuhanó árfolyamok mellett, különösen mivel a közgyűlési határozatok megtámadása miatt sokan egyre bizonytalanabbnak érezték a közeljövőben történő kifizetést.
