Várakozáson felüli nettó eredménye ellenére kevés lelkesedés fogadta a Mol gyorsjelentését. Bár az olajcég 65 milliárdos nettó profitja az elemzői várakozásokat közel tíz százalékkal haladta meg, üzemieredmény- és EBITDA-szinten pedig a várakozásoknak megfelelő eredmény született, a piac mégis 0,6 százalékos eséssel reagált a hírre. Ebből arra lehet következtetni, hogy a vártnál jobb nettó profitot egyre kevésbé figyelik a piaci szereplők, inkább a rendes működést jobban tükröző üzemieredmény-számokra és EBITDA-ra koncentrálnak.
Ez nem is meglepő, hiszen a nettó profit nem várt javulása elsősorban a pénzügyi és adótételeknek köszönhető, az üzemi gazdálkodás igazán nagy meglepetést nem okozott - még a több mint négyszeresére emelkedő üzleti eredmény sem. Ennek oka ugyanis a már jó ideje ismert tény, a Mol a Szőreg-1 földgázmezőt értékesítette saját - teljeskörűen konszolidált - leányvállalata, a MMBF Zrt. részére, amely stratégiai gáztárolóvá alakítja azt. Az ügyleten a Mol anyavállalati szinten 65,3 milliárd forintos egyszeri eredményt ért el, amely azonban a csoportszintű eredményben érthető módon nem jelenik meg. E nélkül a tétel nélkül a bekövetkezett üzemieredmény-javulás csupán 40 százalékos (17-ről 24 milliárdra), EBITDA-szinten pedig csupán 16 százalék a növekedés. Száz dollár feletti olajárnál ez pedig kevés ahhoz, hogy az elemzők lelkesedését igazán felkeltse, hiszen a világ nagy olajcégei, de még az OMV is nagyságrenddel jobban járnak a kiszipolyozott autósokon.
Ráadásul a kitermelés tekintetében soha nem túl erős Molnál már második éve csökken a kitermelés és a költségei is emelkedtek (5,1 dollárra hordónként), igaz, utóbbit a gyorsjelentés részben egyszeri tételeknek tulajdonítja.
A feldolgozás-kereskedelem eredménye sem okozott pozitív meglepetést, a 32 százalékos EBITDA- és 40 százalék feletti üzletieredmény-javulás döntő részben a készlettartás pozitív hatásának volt tulajdonítható, annak ellenére, hogy a Mol kedvező finomítói árrést és magas finomítói kapacitáskihasználtságot tudott elérni a negyedévben. A petrolkémia viszont egyértelműen csalódást okozott, a 80 százalékkal romló eredmény akkor is sokkoló, ha figyelembe vesszük, hogy az előző év hasonló időszaka rekordot hozott.
Ehhez képest a gázszállítás 10 százalékkal csökkenő EBITDA-ja és 16 százalékkal csökkenő üzleti eredménye nem is olyan rossz, de a költségek emelkedése miatt bekövetkezett eredménycsökkenés azért itt sem ad okot különösebben nagy örömre. Örülni lehetne az INA magasabb profit-hozzájárulásának (4,6 milliárd forint), ez azonban szintén a magasabb olajáraknak köszönhető, amire árnyékot vetnek a benzin- és gázárakkal elégedetlen horvát politikusok megnyilatkozásai. A vártnál nagyobb nettó nyereséget mindezek mellett a sajátrészvény-tranzakciók miatt fizetendő, vártnál kisebb adó és a Magnolia-opciók átértékelésén elért 5,7 milliárdos nyereség okozta. Ezek pedig olyan tételek, amlyek kevésbé tetszetősek a befektetők szemében, mint a normál tevékenységen elért nagy profit. Ráadásul az OMV által ígért 32 ezer forintos árfolyam egyre kevésbé reális, és ezen, úgy tűnik, a sajátrészvény-bevonás és a viszonylag magas osztalék sem tudott kellőképpen segíteni, ezért a mostani állás szerint a piac rövid távon nem vár áremelkedést az olajpapírtól, inkább esésre számít az osztalékszelvény levágását követően.
