Bejelentette tegnap a Mol, amit a korábbi Falcon-közzétételből már valószínűsíteni lehetett, hogy a Makói-árokban megkezdi közös kutatási programját az ExxonMobillal és közben részesedést szerez a Falcon Oil magyarországi leányvállalatának, a TXM-nek a kutatási területén is. A végleges megállapodások szerint a Mol és az ExxonMobil egyfelől 50-50 százalékban közösen fog részesülni a saját 1560 négyzetkilométeres területén folyó kitermelés eredményéből, másrészt a Mol 33,5 százalékot birtokol a TXM területén folytatott kutatásból, másik 33,5 százalék az Exxon leányvállalatát, az Essót illeti majd meg, a maradék lesz a TXM-é. Ez a második telek körülbelül 750 négyzetkilométer alapterületű és mintegy 75 százalékát teszi ki a TXM összes eredeti kutatási területének.
A kutatásokat az ExxonMobil szakemberei irányítják majd, mindkét projektben a világcég lesz az operátor és a kutatási költségeket is ő fedezi. A kutatások nem elsősorban a gázvagyon megtalálására irányulnak - hiszen már legalább ötven éve ismert tény, hogy ott van a gáz -, hanem a gazdaságos kitermelés lehetőségére. Ilyen nagy mélységből (4300 méter) eddig nem lehetett jelentős gázmennyiséget gazdaságosan felszínre hozni. Az úgynevezett nem hagyományos szénhidrogén-előfordulások kitermelési lehetőségeiről készítendő műszaki tanulmányról a Mol már 2007 májusában aláírt egy megállapodást az ExxonMobillal.
