Fejlesztési és kitermelési megállapodást kötött az Exxon Mobil leányvállalatával, az Essóval a makói, nagy mélységben található gázvagyon kiaknázására alakult Falcon Oil & Gas Ltd - tudósított az MTI-Eco. A Falcon Oil első körben 25 millió, majd további 50 millió dollárt kap, miközben az Esso először 50, majd további 100 millió dolláros munkát végez el. Ha ezek után az Exxon tovább kívánja folytatni a munkát, még egyszer 75 millió dollárnyi összeget kell fizetnie a Falconnak. A megállapodás a makói kitermelési engedélyben megjelölt terület 75 százalékára vonatkozik, melyen azután a Falcon és az Exxon 33-67 százalékban osztozik.
Az Exxon Mobil a szerződésben kikötötte magának azt a jogot, hogy részesedése felét a későbbi időben esetleg átadja a Molnak, azt azonban nem közölték, hogy milyen ellenszolgáltatásért. A kanadai tőzsdén a Falcon szereplése azt mutatja, hogy a hírt a befektetők nagyon pozitívan értékelték, az árfolyam az elmúlt néhány hétben megnégyszereződött. Kis szépséghiba, hogy az emelkedés már a hírek nyilvánosságra kerülése előtt megkezdődött... A Falcon tavaly óta hat próbafúrást végzett, a Magyarcsanád-1 nevű kútnál már kitermelhető olaj- és gázmezőre bukkantak, napi 337 hordó olaj- és 21 ezer köbméter gázhozammal. A makói árokban pedig reményeik szerint annyi gáz található (a Scotia nemzetközi készletelemző szerint akár 1500 milliárd köbméter is), ami 100 évig fedezné Magyarország gázszükségletét. Mindez azonban csak akkor érdekes, ha gazdaságosan kitermelhető, ami közel sem biztos, mivel a gáz a szokottnál nagyobb mélységben található, és hagyományos módszerekkel csak drágán lehet a felszínre hozni.
