A közelmúltig elsősorban ingatlanforgalmazó alapok voltak kaphatóak a magyar piacon, amelyek fő bevételi forrása kereskedelmi, iroda-, illetve kisebb részben ipari, logisztikai ingatlanok bérleti díjaiból származott, és csak kismértékben vágtak bele beruházásokba, vásároltak fejlesztendő objektumokat. Befektetőik között általában magas a kisbefektetők aránya, bár intézmények is akadnak köztük. Az ilyen típusú befektetések lehetőségeinek - hozamainak - szűkülésétől valószínűleg nem függetlenül az utóbbi időben ingatlanfejlesztő alapok is létrejöttek, illetve terveznek ilyeneket, amelyek fő profilja már nem a bérbeadás, hanem a fejlesztés. E körbe tartoznak a Futureal-csoport jórészt zártkörű konstrukciói, illetve más alapkezelők is terveznek hasonlót (pl. Macrogamma).
Eddig a legnagyobb ilyen nyilvános alap a hasonló nevű alapkezelő főként intézményi befektetőknek szánt ingatlanfejlesztő (projektfejlesztő) nyílt végű alapja, a Biggeorge's-NV 4. Ez március végére 10 milliárd forint fölé növelte vagyonát - közölte lapunkkal a társaság. A tervek szerint az intézményi befektetői kör további bővülésével júniusra a konstrukció vagyona elérheti az optimálisnak tekintett 15 milliárd forintot. Ezt követően nem szeretnék tovább növelni a méretet, ezért a kezelési szabályzatban 20 milliárd forintban maximálták azt. Az alap decemberben 5 milliárd forintos vagyonnal indult.
Az alapkezelő szerint fejlesztési telkek vásárlásával és azokon átgondolt projektek előkészítésével a mai piaci környezetben is jelentős hozam érhető el. A Biggeorge's-NV 4. erre szakosodott; kialakítja az építési projektet, tervez, a különböző engedélyeket szerzi meg és előkészíti a kivitelezést, ám a fejlesztendő telket a kivitelezés megkezdését megelőzően a legtöbb esetben értékesíti. Az alapkezelő várakozásai szerint ez a stratégia hosszabb távon az ingatlanforgalmazó alapok hozamát érdemben meghaladó teljesítményt biztosít majd. Hogy mekkorát, arról az árulkodhat, hogy közleménye évi 10,5 százalékos küszöbhozamot említ, a küszöbhozam pedig az a szint, amely felett az alapkezelőt sikerdíj illeti meg. (Nemrég a Macrogamma évi 15 százalék körüli várható hozamot említett ebben az üzletágban, ami azonban nyilván kockázatosabb, mint az ingatlanforgalmazó alapoké - ez utóbbiak mostanában évi 8-9 százaléknál többet ritkán értek el.)
Az alap ingatlanfeltöltöttsége március végén már meghaladta a 40 százalékot, áprilisban pedig várhatóan az 50 százalékos arányt is átlépi. A cél 75-80 százalék körüli ingatlanarány, ezt minél előbb, lehetőleg 2008 őszéig el kívánják érni. A befektetési jegyek tulajdonosai alap- és vagyonkezelők, illetve közvetett módon néhány magánszemély, számuk jelenleg tíz alatt van, de hosszabb távon sem számítanak 15-20-nál több befektetőre. Emellett több nyugdíjpénztárral folytatnak tárgyalásokat.
