Horvátország támogatja az INA további privatizációját és a részvénycserét a Mollal, amely céggel amúgy is napirenden van a további együttműködés, hiszen szeretnék bevonni a Horvátországba tervezett LNG-projektbe - mondta el Ivo Sanader, Horvátország miniszterelnöke Gyurcsány Ferenccel való budapesti találkozója után. Az alapvetően energetikai együttműködésről szóló találkozó kapcsán elhangzott nyilatkozatokból arra lehet következtetni, hogy a Mol által évek óta hangoztatott cél, az INA-ban való további tulajdonszerzés esélyei nőhetnek.
A Mol ezzel kapcsolatban annyit közölt, hogy az eddigi energetikai együttműködés sikere után biztosak benne, lesz lehetőség további együttműködésre. A gázvezetékek összekötése a Mol által tavaly novemberben kezdeményezett NETS tervbe - a régiós gázvállalatok vezetékrendszereinek összekötésébe - illeszkedik. Az INA megszerzésével kapcsolatban pedig kiderült, hogy a horvát kormány és a magyar olajcég közösen felállított egy bizottságot, melynek feladata a most lejáró részvényesi megállapodás újratárgyalása. A megállapodást a 2002-es privatizáció idején kötötték, amikor a horvát kormány 75 százalékos, a Mol pedig 25 százalékos tulajdoni hányaddal bírt az INA-ban. A Mol ezt a 25 százalékát azóta is szeretné növelni, a horvát kormány viszont 10 százaléknál nagyobb részesedést egyben csak úgy adhat el, ha a Molnak is felkínál ugyanennyit.
