BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A részvényalapok 19 milliárdot buktak márciusban

2008. április 8. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az alapkezelők érdekvédelmi szervezete, a Bamosz tagjai által alapokban kezelt összes vagyon 1,8 százalékkal csökkent márciusban, így a hónap végén 3145 milliárd forintot tett ki. Ekkora havi mérséklődés csaknem két éve, 2006 májusa óta nem fordult elő, bár azt sem árt hozzátenni, hogy februárban viszont éppen csúcsot döntött a vagyon értéke. Összességében az utóbbi mintegy fél évben inkább stagnálásról beszélhetünk, mert októberben lépte át azt a határt a tőke, mint ahová most süllyedt; az utóbbi mintegy három és fél év alatt viszont háromszorosára nőtt, ez a dinamika ezzel még alig tört meg.
A hónapban összesen 22 milliárd forint tőkét vontak ki a befektetők, míg az alapok hozama - a mögöttes befektetések értéke - további 36 milliárd forintot vitt el. Egyedül a pénzpiaci alapok tudtak minimális, pár milliárd forintos bővülést produkálni, az összes többi kategória veszített vagy az elvitt megtakarítások, vagy a negatív hozam miatt. Például a részvényalapokba ugyan 200 millió forint érkezett, a piaci teljesítmények viszont sokkal jobban, 19 milliárd forinttal csökkentették a vagyont. Az ingatlanalapokból 8,5 milliárd forintot vittek el, elért hozamuk ennél kevesebb volt. Az utóbbi idők slágerpiacán, a garantált alapoknál 7,3 milliárd forint friss tőke mellett a teljesítmények 8,8 milliárd forintot rontottak a képen. Nem árt azonban tudni, hogy ennél a típusnál olyan tényezők is szerepet játszanak az eszközértékelésben, mint a volatilitás vagy a kamatszint, amelyek az előre lefektetett játékszabályok miatt a végső hozamon általában nem változtatnak.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet