BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Átrendeződés a részvényalapok piacán

2008. február 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Utoljára 2006 májusában csökkent akkora mértékben a hazai befektetési alapok tőkéje, mint januárban, 0,8 százalékkal, ami úgy jön össze, hogy 22 milliárd forint friss pénzt hoztak a befektetők, de 49 milliárddal csökkentették a vagyont az árfolyamváltozások - derül ki az alapkezelők szervezete, a Bamosz jelentéséből. Az alapok így 3163 milliárd forintot kezeltek a hó végén. Könnyebb felsorolni azokat az alapfajtákat, amelyek tőkéje nőtt, mint amelyeké csökkent: jól szerepeltek a szinte teljesen kockázatmentes pénzpiaci alapok, amelyek 3,8 százalékkal bővültek, enyhén nőtt a tőkepiaci turbulenciák által nem különösebben befolyásolt hazai ingatlanalapok tőkéje, valamint szintén 4 százalék körüli mértékben nőtt a tőkevédett (garantált) alapok vagyona. Az utóbbi az új alapoknak volt köszönhető, amelyek azonban sok esetben főleg decemberben várták az ügyfeleket, januárra csak a jegyzési időszak kisebb része esett. A meglévő garantált alapok viszont átlagosan veszítettek értékükből.
Jó nagyot buktak a részvényalapok, közel 14 százalékkal csökkent a tőkéjük, ami 18 milliárd forintos pénzkivonás és 35 milliárdos árfolyamveszteség eredőjeként jött össze. A részvényalapok befektetői cseppet sem egységesen reagáltak ebben az annyira hektikus januári hónapban, főleg intézményi befektetők pénzkivonására mutató jelek vannak. Az ING Indexkövető Alap tőkéje egyik napról a másikra töredékére (23 milliárd forinttal) esett, de apránként jelentősen, bő 8 milliárddal csökkent az OTP nemzetközi részvényalapjának mérete is. Több más alapba viszont összesen milliárdokat hoztak a befektetők.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet