Az utóbbi hetek, napok erős tőzsdei áresései természetesen a hazánkban működő befektetési alapok hozamát is eléggé megtépázták. A január 21-éig eltelt egy évre visszatekintve a 90 százalék feletti arányban részvényeket tartó tiszta részvényalapok között már csak egyetlen, Ázsiára fokuszáló konstrukció tudott kicsivel nulla felett maradni, a legnagyobb, csaknem 30 százalékos veszteséget pedig egy, az amerikai ingatlanszektorra szakosodott részvényalap szenvedte el. A részvénytúlsúlyos (átlagosan 50 és 90 százalék között részvényeket tartó) alapoknak már mintegy harmada megmaradt a vízszint felett, bár többségük az időarányos kamatot sem termelte ki. A kötvényalapok között nem volt olyan, amely ne ért volna el legalább pár százalékos hozamot. (Lásd táblázatunkat a 14. oldalon.)
Az igazi nyertesek az utóbbi egy évben azonban a származtatott alapok voltak (feltehetően azok, amelyek eladási pozíciókat vettek fel), illetve a mezőny egyetlen, nyersanyagokba fektető tagja. A legnagyobb nyereség és veszteség egyaránt majdnem pontosan 30 százalékos - igencsak nem volt mindegy, mibe fektet valaki egy évvel ezelőtt. A befektetők számára vigasz lehet, hogy hosszú távon, 3 és 5 év alatt a részvények nem okoztak csalódást, ilyen távon még az említett amerikai ingatlanszektor-részvényalap is tudott növekedni.
