BUX 139434.00 0,09 %
OTP 45410 0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kudarc jót tehet az OMV-nek

2008. január 13. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sivár kilátások jellemzik a közép-európai olajszektort idén: alacsonyabb finomítási marginok és az igazán izgalmas vállalati történetek hiánya prognosztizálható az ING elemzője szerint. 2008-ban nem lép be jelentős új finomítói kapacitás, a kelet-közép-európai országokban ez inkább csak 2009-2010-re várható, akkor sem új finomító, hanem a meglévők modernizálása miatt. A világpiacon a feldolgozott olajtermékek keresletét még mindig a fogyasztás legnagyobb részét adó és lassuló USA gazdasága határozza majd meg, ami nyomást gyakorol a finomítók profitabilitására.
A bank elemzője a vállalatok szintjén sem vár érdekes eseményeket 2008-ban. Az OMV-Mol sztoriból, illetve annak kudarcából szerinte elsősorban az OMV részvényárfolyama profitálhat, a Mol árfolyamára ez negatív hatással van. Előbbi ezért az alapvetően semlegesen megközelített szektoron belül is jó befektetés lehet egy kisebb áresés esetén, míg az utóbbi iránt legfeljebb egy jó áron történő INA-privatizáció támaszthat majd keresletet (amire 2008 második féléve előtt nem valószínű, hogy sor kerülne). A szintén napirenden lévő NIS-privatizáció gyors megvalósulására - különösen a Gazprom agresszív vételi szándékának kifejezésre jutását követően - még kevesebb az esély. Az elemző mindezek alapján a kevéssé érdekesnek minősített szektorhoz mégis hű befektetők számára az OMV-t és a két lengyel olajvállalatot, a PKN Orlent és a Lotos Groupot ajánlja, míg az SNP Petrom, a Rompetrol és az INA esetében inkább áresést valószínűsít.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet