Olyan környezetben, amely alapvetően nem kedvezett a megtakarítások növekedésének, kiválóan teljesítettek a hazai befektetési alapok, vagyonuk az év egészében 25,6 százalékkal nőtt, és az év végén 3190 milliárd forintot tett ki - derül ki a hazai alappiac csaknem 100 százalékát tömörítő érdekvédelmi szervezet, a Bamosz jelentéséből. A növekedési ütem ugyan első ránézésre elmarad az egy évvel korábbi, közel 35 százalékos vagyonbővüléstől, ám az akkori látványos emelkedés elsősorban az árfolyamnyereség- és kamatadó bevezetése nyomán történt egyszeri megugrásnak volt köszönhető.
Tavaly decemberben a kezelt vagyon 0,6 százalékkal nőtt, ami 8,7 milliárd forint friss tőke és 9,6 milliárd forintnyi hozam eredőjeként keletkezett. A nyílt végű értékpapíralapokból 13 milliárd forintnyi tőkét vontak ki, a növekedés elsősorban a garantált alapoknak, ingatlanalapoknak és egyes zártkörű értékpapíralapoknak volt köszönhető. Négy új garantált alap indult 5 milliárd forint körüli friss tőkével, bár megjegyzendő, hogy néhány jegyzés december 28-án, illetve január első felében zárult, aminek következtében majd a januári statisztikát fogják javítani.
Hosszú idő óta először csökkent kissé a legnagyobb kategória, a pénzpiaci alapok vagyona, feltehetően annak következtében, hogy a lakosság ezt a legkönnyebben mobilizálható befektetését szabadította fel a karácsonyi bevásárláshoz. A megtakarítások harmada, több mint 1000 milliárd forint azonban még most is ilyen alapokban fekszik. A kötvényalapok zsugorodása és a részvény- és vegyes alapok lassú bővülése viszont az eddigi trendnek megfelelő volt.
A forrásokért folyó verseny élénkülését jelzi, hogy a 2005-ös 33 darabos és a 2006-os 67 darabos bővülés után tavaly 87 darabbal, 321-re bővült a hazánkban hozzáférhető alapok száma.
