Mintegy 700 milliárd forint értékben adtak el forinteszközöket a külföldiek novemberben - derül ki az MNB statisztikai ábrájából. A csökkenés egyébként korábban, már október közepén megindult, és az adatok szerint elsősorban swap-ügyleteknek (forint-deviza csereügyleteknek) és a nagyobb tőzsdei társaságok részvényeinek, kis részben pedig állampapír-eladásoknak köszönhetők.
Szeptember vége és november vége között a külföldiek szokatlanul nagy összegben, mintegy 800 milliárd forintért adtak el magyar eszközöket az azonnali devizapiacon. Ebből nagyjából 500 milliárd forint a swap-állomány emelkedése (lényegében forinteladási pozíciók), mintegy 200 milliárd forint részvény-, 100 milliárd pedig állampapír-eladásból származik, emellett kisebb nagyságrendben az opciós piacon is forint elleni pozíciót vettek fel a külföldiek - részletezték a Portfolio.hu-nak az MNB szakértői. A forinteladási (devizavételi) folyamat mögött állhat többek között a lakosság karácsonyi, devizaalapú eladósodása is. A részvénypiaci eladások elsősorban az OTP-t és a Magyar Telekomot érinthették, ez látszik az árfolyamadatokból és a tulajdonosi nyilvántartásból
