BUX 139467.42 0,12 %
OTP 45420 0,26 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Aláírta a megállapodást a Mol és a CEZ

A Mol és a cseh energiaipari óriás, a CEZ megállapodást írt alá arról, hogy 2013-ig 1760 megawattnyi erőművi kapacitást épít ki. A szövetség erősítése érdekében a prágai cég 7 százalékos részesedést szerez a Molban.

2007. december 20. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Új, dinamikusan fejlődő - ám eddig ismeretlen - piacra lép be a Mol a CEZ-zel tegnap aláírt megállapodás nyomán. A két cég ugyanis megegyezett egy közös tulajdonú vállalat alapításáról annak érdekében, hogy kihasználhassák a folyamatosan növekvő délkelet- és közép-európai villamosenergia-ipari piacon jelentkező lehetőségeket. Ennek érdekében 2013-ig két új, egyenként 800 megawatt kapacitású gázturbinás erőművet építenek fel a Mol pozsonyi és százhalombattai finomítóinak területén, illetve 160 megawattal növelik a pozsonyi hőerőmű kapacitását.
A beruházások nagyságrendjét jól érzékelteti, hogy azok a szlovák piacon 15, a magyar piacon 9 százalékos részesedést jelentenek majd. A két beruházás becsült várható értéke 1,4 milliárd euró, a megállapodás keretében a Mol mindkét helyszínen a jelenlegi gőztermelő eszközeit és a hozzá tartozó infrastruktúrát apportálja a cégbe. A közös vállalat elsődleges feladata a magyarországi és a szlovákiai erőművek felépítése lesz, de a közeljövőben további lehetőségeket is keres, elsősorban Horvátországban és Szlovéniában.
A stratégiai szövetség megerősítése érdekében a CEZ a jövő év elején részvényenként 30 ezer forintért 7 százaléknyi saját részvényt is vásárol a Moltól, amivel egyidejűleg 20 ezer forintos részvényenkénti áron három évig úgynevezett amerikai - azaz bármikor lehívható - visszavételi opciót biztosít a magyar cég számára, díj ellenében. Ez a CEZ-nek - beleszámítva az előre fizetendő opciós díjat is - a jövő év első negyedévében 560 millió euró kiadást jelent. A CEZ szerződéskötési és éves opciós díjat kap, amely figyelembe veszi a lehívási árat és a tőkeköltséget. Ennek pontos mértékéről a felek nem kívántak részleteket elárulni, mindössze annyit mondtak, hogy az megfelel a piacon szokásos opciós díjaknak. (A korábbi sajtóértesülések évi 8 százalékos hozamot biztosító díjról szóltak.)
Az opció bizonyos szintű kockázatot jelent majd a CEZ számára, ám a közös vállalat feltehetőleg akkora nyereséget termel majd, hogy ezt megéri felvállalnia - nyilatkozta lapunknak Pletser Tamás, az ING elemzője. A Mol számára viszont több előnnyel is jár a saját részvények kihelyezése: egyrészt csökken az eladósodottsága, így újabb, jelentős akvizíciókba is belevághat, másrészt újabb szövetségest szerez az OMV-vel zajló felvásárlási küzdelemben. "A piac nagy vonalakban már tudott az üzletről, így annak kapcsán jelentős árfolyamhatásra nem számítok, legfeljebb a felvásárlási prémium további erodálódása okozhat kisebb esést" - tette hozzá az elemző.
A közös vállalat várhatóan a termelés beindulásától, 2013-tól nyereséges lesz, ám a konkrét pénzügyi hasznon túl egyéb stratégiai előnyök is származnak mindkét fél számára a megállapodásból. A CEZ például olyan piacokon lesz képes energiatermelő eszközöket üzembe helyezni, ahol eddig nem volt jelen, a Mol pedig a felmerülő szinergiákon kívül biztonságosabb energiaellátásra számíthat.

Almás Andor
Almás Andor
Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet