BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A magyarok bizonytalan befektetők

2007. december 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarországon az emberek 27 százaléka tanácstalan azzal kapcsolatban, mely befektetési formát választaná, ha hétmillió forint állna rendelkezésére. A megkérdezettek egyötöde a mérsékelt kockázattal, ugyanakkor mérsékelt hozammal kecsegtető bankbetétre szavazna, és ugyancsak 20 százalék kutatna más, a felmérés során nem vizsgált, egyéb eszközök után - derül ki a GfK által készített kutatásból. Kötvénybe 8 százalék, életbiztosításba és részvényekbe 7-7 százalék fektetné pénzét. Hétmillió forintnál nagyobb pénzügyi megtakarítással a háztartások 2 százaléka rendelkezik. Honfitársaink igen pesszimisták, a kelet-közép-európai átlagnál (30 százalék) is lényegesen magasabb, 43 százalék azok aránya, akik úgy gondolják, sokkal kevesebbet fognak megtakarítani a közeljövőben.
Nyugat-Európában a megkérdezettek 82 százaléka, Kelet-Közép-Európában 77 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a kevésbé kockázatos befektetési eszközöket részesíti előnyben.
Európa egészét tekintve a kockázatot vállaló magánbefektetők aránya csak 9 százalék, a legóvatosabbak a spanyolok (2 százalék), az olaszok (3 százalék) és a németek (5 százalék). Európában a megkérdezettek 40 százaléka, az Egyesült Államokban pedig 53 százaléka bankbetétbe fektet. Európában ugyanakkor legalább ekkora azoknak az aránya, akik megtakarításaik kamatoztatására egy befektetési eszközt sem választottak.
Belgiumban szinte minden megkérdezettnek van pénze nyugdíjalapban, de az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban is hasonló az arány. Ezzel szemben Törökországban, Lengyelországban és Spanyolországban mindössze tízből egy jelezte, hogy ilyet tart. Az európai magánbefektetők körében a harmadik legnépszerűbb formát a részvények és részvényalapok jelentik, a megkérdezettek 18 százaléka invesztált ezekbe, míg az Egyesült Államokban 79 százalék. A megtakarításaik kamatoztatására egyik befektetési formát sem választók aránya továbbra is viszonylag magas, Nyugat-Európában 42, Kelet-Közép-Európában 67, Magyarországon pedig 75 százalék. Itthon bankbetétet 11 százalék (ez az arány 2004 őszén még 22 százalék volt), életbiztosítást pedig 10 százalék választott. A Nyugat-Európában széles körben előnyben részesített nyugdíjalapokat a megkérdezettek jelenleg csupán mintegy 5 százaléka veszi igénybe. (A befektetési alapok népszerűsége viszont összvagyonuk növekedéséből ítélve valószínűleg nőtt - a szerk.)

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet