BUX 139434.00 0,09 %
OTP 45410 0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bennfentes kereskedelem miatt büntették a Molt

A Mol 48 millió forintos büntetést kapott a PSZÁF-tól, mert a hivatal szerint a cég bennfentesen kereskedett saját részvényeivel. A Mol szerint törvényesen járt el és jogorvoslatért folyamodik.

2007. december 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az OMV korábbi büntetésének közel duplájára, 48 millió forintra büntette meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a Molt. A büntetést - amelynek ténye már a hónap elején kiszivárgott - az olajcég a június 15-i napot követő időszakban (az OMV szándéknyilatkozata szerint ekkor találkozott először a két cég menedzsmentje) folytatott sajátrészvény-ügyletek miatt kapta, mivel a felügyelet határozata szerint megsértette a bennfentes kereskedelem tilalmára, illetve a bennfentes információk nyilvánosságra hozatalára és késleltetésére vonatkozó határozatokat. A büntetés az előbbi miatt 43, utóbbi kettő miatt 5 millió forintról szól. A Mol a határozatra azonnal reagált, kifejezte egyet nem értését és azt a szándékát, hogy élni kíván jogorvoslati lehetőségeivel.
A felügyeleti határozat indoklásából kiderül, hogy a büntetést a cég tulajdonképpen azért kapta, mert az MFB Invest Zrt.-vel kötött részvény-kölcsönadási szerződés (július 2-a, amit 3-án tett közzé), illetve az olasz IES (július 30-a) és a horvát Tifon (augusztus 2-a) megvásárlásáról szóló szerződések kapcsán már a formális aláírások előtt bennfentes információkkal rendelkezett és ennek ellenére saját részvényeit vásárolta a tőzsdén. A közzétételüket megelőzően ezek a bennfentes információk a cégnél már megvoltak, amelyeket a felügyelet szerint vagy haladéktalanul közzé kellett volna tennie, vagy a felügyeletnél bejelenteni azzal a szándékával együtt, hogy azokat csak késve fogja közzétenni. Mindezeken felül a közzétételeket megelőzően nem szabadott volna saját részvényeket vásárolnia.
A két olajcég háborúja kapcsán megindult felügyeleti vizsgálatok nyomán kiszabott büntetések összege már eléri a 74 millió forintot. Ebből a Molt terheli a most kiszabott 48 millió forinton felül további egymillió (amit még a vizsgálat kezdetekor adatszolgáltatási késedelem miatt kapott), az OMV-t pedig 25 millió forint, amit a szeptember 25-i, 32 ezer forintos részvényvásárlási szándéknyilatkozata miatt kapott. Utóbbit természetesen az osztrák vállalat is vitatja. A PSZÁF tehát mindenképpen "jól járt" a két olajcég háborúján, ugyanakkor egyik határozata sem változtatott a két cég között jelenleg fennálló patthelyzeten, nem változtatta meg a Mol és szövetségesei kezében levő saját részvények státusát és korábban az OMV-t sem tántorította el a Mol felvásárlásának szándékától.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet