Saját magával összemérhető méretű új, hét vagy akár még több ország határain átnyúló gázszállító társaság létrehozására tett javaslatot Szlovénia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina, Szerbia, Románia, Bulgária és Ausztria gázszállító vállalatainak a Mol. Az eredetileg a Mol Földgázszállító Rt.-től származó javaslat szerint közös tulajdonosi irányítás és menedzsment alatt működő vállalatban egyesíthetnék az érintett országok gázszállításra szolgáló eszközeit és további vezetékeket építhetnének. Egy ilyen vállalat a kormányok vagy egy-egy ország szállítóvállalatainál sokkal hatékonyabban tudná működtetni ezeket az eszközöket és a szükséges beruházásokat is könnyebben tudná finanszírozni, ugyanakkor lehetővé tenné a valódi versenyt a gázpiacon és az ellátásbiztonságot is fokozná.
Beruházásra pedig a Mol stratégiája szerint szükség lesz, hiszen például csak egy román-magyar összekötő pontot létrehozni is tízmilliárdos nagyságrendű összeg, és ilyenből jó néhány kellene ahhoz, hogy a gázpiacon valódi versenyt biztosító, a különböző országok gázhálózatait megfelelően összekötő egységes vezetékrendszer jöjjön létre a jelenlegi, szigetszerű üzemmód helyett. Az új vállalat - amelyet Varró László, a Mol szakközgazdásza a londoni tőzsdére vezetne be - olyan méretű lehetne, hogy akár a Nabucco vezeték létrehozásában is komoly szerepet játszhatna. Ilyen összekötött vezetékrendszer Nyugat-Európában már létezik, ez alapfeltétele is volt annak, hogy a verseny beindulhasson.
A Mol kezdeményezését az érintett országok gázvállalatainak legtöbb vezetője megfontolásra érdemesnek találta, de olyan is volt, aki már most a támogatásáról biztosította. Egy ilyen terv megvalósulásához ugyanakkor nemcsak a vállalatok, de az érintett országok politikusainak és szabályozó hatóságainak támogatása is szükséges, hiszen egységes tarifarendszert kellene megállapítani a teljes vezetékrendszerre. Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója szerint a tárgyalások megkezdésétől számítva - a Mol levélben kereste meg az érintett vállalatok vezetőit, köztük az OMV vezérigazgatóját - legalább 1-2 év kellene a feltételek kidolgozásához és újabb 1-2 év a technikai megvalósításhoz. Ugyanakkor feltételezése szerint egy ilyen társaságban levő 10-20 százalékos részesedés sokkal nagyobb értéket képviselhetne, mint a magyar vezetékrendszert birtokló Mol Földgázszállító száz százaléka (ez a cég évi mintegy 25-30 milliárd forinttal járul hozzá a Mol küzleti eredményéhez).
Megfigyelők szerint a Mol kezdeményezése több ország számára is pozitív felvetés lehet, hiszen egy ilyen gáztársulás levenné vállukról az egyébként idővel mindenképpen szükséges beruházások jelentős terheit, másfelől csökkentheti a Gazprommal szembeni kiszolgáltatottságukat (más kérdés, hogy ehhez mit szól majd az orosz gázóriás). Ugyanakkor az elképzelés vonzóbb lehet azon országok vállalatai számára, ahol a földgázszállítást és a földgáz-kereskedelmet más-más cég végzi. Ilyen a Mol is, ellentétben az OMV-vel, amely egyébként évekkel ezelőtt egy hasonló - akkor még csak kétoldalú együttműködésre tett - javaslatot visszautasított.
