BUX 139194.99 -0,08 %
OTP 45320 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beperelte az OMV a Molt

Perben támadta meg a Mol alapszabályának aranyrészvényre és igazgatósági tagok visszahívására vonatkozó, illetve az államot a 10 százalékos szavazati korlát alól kivevő rendelkezéseit az OMV. Egyben bejelentette, hogy rendkívüli közgyűlést kezdeményez, ha a Mol nem tárgyal vele. Ezt valószínűleg meg kell tennie, mert a Mol már délután elutasította.

2007. december 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Perben támadta meg az OMV a Mol alapszabályát - jelentette be tegnap az osztrák olajtársaság, egyben közzétéve azon szándékát, hogy a Molnál rendkívüli közgyűlést hív össze, hacsak a menedzsment a közleményt követően nem kezd tárgyalásokba az egyesülésről. A Mol a közleményre már délután elutasítóan válaszolt, így rövid időn belül valószínű a rendkívüli közgyűlés. A felvásárlási szándékában egyre kitartóbbnak mutatkozó olajtársaság közleményében megerősítette 32 ezer forintos korábbi ajánlatát, egyben bíróság előtt megtámadta a Mol alapszabályát három ponton is és határozott szándékot mutatott a piac által régóta várt rendkívüli közgyűlés összehívására.
Az OMV a Mol alapszabályát három pont is törvénybe ütközőnek találta: kifogásolja az aranyrészvény létét (melynek jogai az elmúlt években sokat csorbultak, de arra még mindig alkalmas, hogy az államnak vétójogot biztosítson a 10 százalékos szavazati korlát eltörlése esetére), kifogásolja, hogy a 10 százalékos szavazati korlát a magyar államra nem vonatkozik és kifogásolja azt is, hogy az igazgatóságból csak korlátozott számú tag hívható vissza egyszerre. Ezeket a rendelkezéseket a közlemény szerint az OMV-nek még az idén meg kellett támadnia, hogy joga érvényesíthető legyen. (A Mol áprilisi közgyűlésén részt vevők még emlékezhetnek az OMV képviselőjének felszólalására, melyben hangsúlyozta, hogy nem szavazta meg az alapszabály igazgatósági tagok visszahívására vonatkozó rendelkezését és fenntartja a jogot annak megtámadására.)
A felvásárlási szándékát a szeptember 25-i levelében bejelentő társaság a levél tanúsága szerint nem tétlenkedett ajánlata népszerűsítésében. Igyekezett meggyőzni a Mol és saját részvényeseit is az ajánlat előnyeiről, a közleményben foglaltak szerint nem is sikertelenül. Tapasztalataik szerint a két cég számos részvényese előnyösnek és értékteremtőnek tartja az ajánlatot és egyetért mind a 10 százalékos szavazati korlát eltörlésének, mind a menedzsment által kontrollált részvények bevonásának szükségességében. A részvényesek meggyőzését szolgálnák azok az egyeztetések is, amelyeket bizalmas versenyjogi konzultáció keretében az OMV az Európai Bizottsággal kezdeményezett. Ezektől azt várja a társaság, hogy kiderüljön, a bizottság nem kényszerítené eszközei olyan mértékű eladására az egyesült céget, hogy az értékrombolóvá tegye a tranzakciót. A megbeszélések eredményéről tájékoztatást ígértek.
A Mol rövid közleményben már kora délután elutasítóan válaszolt. Az OMV által javasolt tranzakciót továbbra is értékrombolónak ítélik és a két vállalat önálló működését tartják a legelőnyösebbnek. Az OMV által megindított perről eddig még semmilyen hivatalos értesítést nem kaptak.
A két cég háborúja egyelőre egyáltalán nem lankad, aminek haszonélvezője egyelőre csak az néhány Mol-részvényes, aki profitál az ajánlattal kapcsolatos hírek kapcsán néha megugró árfolyamból. A következő lépés várhatóan a rendkívüli közgyűlés lesz, ahol a Mol-menedzsmentet valószínűsíthetően támogató mintegy 40 százaléknyi részvény szinte bizonyosan leszavazza az OMV felvetéseit. A harc tehát sem ott, sem a bíróságon nem fejeződik be, hiszen a vélhetően egy-két évig tartó per sem tünteti el a Mol-menedzsmentet támogató 40 százaléknyi szavazatot. Az OMV-nek vélhetően majd a rendkívüli közgyűlés határozatait is meg kell támadnia, ha következetes akar lenni, így az elhúzódó küzdelem szinte biztosra vehető.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet