A Raiffeisen-csoport is beszáll a decemberi alapos és kötvényes jegyzési versenybe, november 29-től január 18-ig kínálja a bank az Univerzum tőke- és hozamvédett alapot és a hozzá kapcsolódó hasonló nevű kamatakciót. A háromévesnél valamivel hosszabb alap hozama egy árupiaci kosártól függ, amelyben vörösréz, cink, ólom, ezüst és olaj világpiaci ára van. Az alap háromszor fizethet hozamot, az első alkalommal, már jövő augusztus 11-én fix 6 százalékot, majd mintegy másfél és két és fél év múlva (2010. február 8-án és 2011. február 7-én) legfeljebb 30-30 százalékot, mivel az egyes árucikkek emelkedéséből legfeljebb 30 százalékot vesznek figyelembe.
Így három év alatt elvileg 6+30+30 százalék lehet a legmagasabb kifizetés, ám csak akkor, ha az alap létrejötte után megállapított és közzétett részesedési mutató is eléri a maximális 100 százalékot. Ennek az alapkezelő által vállalt minimuma egyébként 60 százalék, ez 6+18+18 százalékos kifizetést jelentene. Mindezek alapján számításaink szerint az első esetben évi 20,2, a másodikban évi 13,3 százalékos hozam (belső megtérülési ráta) érhető el, ha az öt felsorolt áru piacai is úgy akarják, és az alap indulásához képest legalább 30 százalékkal emelkedik mindegyik elem tőzsdei ára mindkét tárgyidőszakban. A legeslegrosszabb esetben pedig, ha az első bő fél év után járó fix hat százalékkal kell beérni, az évi 2 százalékos hozamot jelentene.
