Kegyelemdöfés lenne a tervezett és az unió által - legalábbis a szavak szintjén - erősen támogatott - az orosz mellett alternatív beszerzési lehetőséget biztosító - Nabucco gázvezetéknek, ha megvalósulna a Baumgarten melletti gáztározó felének eladása a Gazprom részére - derül ki a Jamestown Alapítvány tanulmányából. Az alapítvány - amely magát függetlennek vallja, de kritikusai szerint sokszor leginkább a hidegháborús hangulatú Amerikára emlékeztető álláspontot képvisel - szerint az osztrák együttműködési szándék valójában a Gazprom irányító szerepét jelentené. Neki pedig nem lenne érdeke konkurens forrásokból származó gázt osztani Európába, márpedig a Nabucco tervezett vége ugyanez az elosztó központ lenne. Ráadásul ez egyben egy NYMEX-hez hasonló gáztőzsde és regionális gázkereskedelmi központ létrehozását is jelentené.
