A magas olajárak ellenére az előző év hasonló időszakához viszonyítva gyengébb negyedévet tudhat maga mögött a Mol. A társaság az elemzői várakozásokkal nagyjából összhangban levő számokat tett közzé, noha a normál üzletmenetből kilógó tételek lassan követhetetlen sokasága egyre nehezebbé teszi az összehasonlítást. Az idei negyedévben ilyen tétel volt az a 17,4 milliárd forint, amely még az E.Ontól a gázüzletág eladása kapcsán járt neki (ez a vételár utólagos korrekciója, ami az eladott üzletág szerződéskötés után elért nyereségétől függ), de korábbról ott van még a gázüzletág eladásán realizált nyereség (83 milliárd), a TVK-ból megszerzett 42 százalékos csomag árfolyamnyeresége (14,4 milliárd) és a tavalyi 100 százalékos adókedvezmény (amely 28,3 milliárd forinttal javította a tavalyi teljesítményt), illetve a Magnolia-opcióval hurcolt nem realizált közel 30 milliárdos ráfordítás is.
A negyedéves eredmény a különböző korrekciókat figyelembe véve így forintban több mint harmadával esett vissza és valamivel mérsékeltebb, de hasonló csökkenést mutat a teljes 9 havi időszakok összehasonlítása is. Az egyik legfájóbb pont a cég szénhidrogén-termelésének csökkenése és a gyenge dollár okozta veszteség. A szénhidrogén-termelés 12 százalékkal esett vissza a 9 havi időszakokat összehasonlítva, a negyedéves összehasonlítás azonban már csak 6 százalékos csökkenést mutat volumenben. Ennek legnagyobb része a Szőreg-1 gázmező - amelyen stratégiai tárolót építenek - eladása miatt következett be. Az üzletágak közül 44 százalékos visszaeséssel ezen divízió teljesített a legrosszabbul. (A dollár gyengesége mintegy 30 milliárd forinttal rontotta az eredményt). A hazai mezőkön csökkent a gáz- és a kőolaj-kitermelés is, miközben Oroszországban megállt a visszaesés, Pakisztánban pedig nő, utóbbi azonban nagyon alacsony szinten van egyelőre. A kutatási eredményeket tekintve a Mol egyelőre az egyre szárazabb hazai mezőkön áll jól, külföldi projektjeinél inkább a sikertelen próbálkozások jellemzők.
A feldolgozás-kereskedelem területén a visszaesés jóval kisebb volt, de kedvezőtlen hatásként itt is jelentkezett a dollár gyengesége, alacsonyabbak voltak a finomítói marzsok és a Brent-Ural spread is szűkült. Az üzletág mégis a várakozásoknál jobban teljesített, mivel az értékesített mennyiségek jobban nőttek a vártnál az erős üzemanyag-kereslet következtében. A legjobban teljesítő divízió mégis a petrolkémia szegmens volt, ahol a gyenge dollár-erős euró épp ellenkező hatást fejt ki, mint az előző üzletágakban. Történetének legmagasabb üzleti eredményét produkálta a részleg, köszönhetően a szinte minden szempontból kedvezően változó külső körülmények nyomán megugró értékesítésnek. A gázüzletág és a pénzügyi eredmények nem hoztak kiugró változást ebben a negyedévben, leszámítva a már említett e.onos korrekciós tételt.
Az elemzők többé-kevésbé semlegesen fogadták az eredményeket, egy jelentős részük azonban sajnálatosnak tartja, hogy a magas olajárak ellenére ilyen gyengén teljesített a kutatás-termelési üzletág (a magasabb adók és a csökkenő volumen, illetve a gyenge dollár miatt). Utóbbi negatívan hatott az egyébként jól teljesítő finomítás-kereskedelemre is, a petrolkémia pedig hiába volt sikeres, csekély súlya nem elég a kedvezőtlen hatások ellensúlyozására. A legtöbben ezért a tartást javasolják, felhíva a figyelmet arra, hogy a Mol árában még mindig van felvásárlási prémium az OMV tervezett ajánlata miatt (az osztrák olajcég egyébként ma teszi közzé gyorsjelentését).
