Az Európai Bizottság kedden közölte, hogy vizsgálatnak veti alá a "lex Mol" néven elhíresült, a közellátás biztonságának szempontjából különösen fontos vállalatokról szóló jogszabályt. A szervezet honlapján megjelent közleményből kiderül, hogy a jogszabály rendelkezései akadályozhatják a tőke szabad áramlását és indokolatlanul megnehezíthetik a nyilvános felvásárlásokat. Az Európai Unió végrehajtó testülete bejelentette, erről hivatalos értesítést küldött a magyar kormánynak.
A közleményből kiderül, hogy Brüsszel a jogszabály számos rendelkezéséről úgy tartja, azok ütközhetnek az uniós irányelvekkel, mert túlzott követelményeket állítanak a potenciális felvásárlók elé. Ilyen az, hogy a felvásárló közgyűlésének még az ajánlattétel előtt jóvá kell hagynia az ajánlatot, amivel megszünteti annak meglepetésszerű hatását, illetve indokolatlanul drágává teszi a tranzakciót. Ugyancsak aggályosnak bizonyulhat az, hogy a Magyar Energiahivatal a jogszabály hatása alá tartozó vállalatok esetében a vezető testületekbe képviselőt küldjön.
A közlemény meglehetősen kemény hangvételű, amiből arra lehet következtetni, hogy legalábbis alapos vizsgálat következik. Ez a Mol-OMV párharcban az utóbbi számára lehet kedvező. Ugyanakkor az OMV felvásárlási kísérletének sikerére ebből valószínűleg korai lenne következtetni, ennek ugyanis nem csupán ez a jogszabály az akadálya, hanem a Mol "baráti kezekben" levő saját részvényei is. Ráadásul a vizsgálat megindulásának tényéből önmagában nem következik, hogy a jogszabály végül biztosan megbukik. A közleménnyel kapcsolatban a kormányszóvivő az MTI-nek úgy nyilatkozott: biztosak abban, hogy a jogszabály meg fog felelni az uniós követelményeknek.
