A Mol-OMV párharc a nemzetközi sajtóban is előkelő helyen szerepel, a Financial Times tegnap fél oldal terjedelemben szólaltatta meg az érintetteket, amire az OMV szokásos évi médiatalálkozója adta meg az apropót. Ezen a találkozón éppen az EU energiaügyi biztosa, Andris Pielbags nyilatkozta azt, hogy az EU gyorsan is tud lépni a lex Mol vizsgálatával. A jogszabályt, amit az országgyűlés hétfőn alig négy ellenszavazattal, majdnem teljes egyetértésben fogadott el, az EU belső piaci biztossága vizsgálja abból a szempontból, hogy az mennyire felel meg az EU-jogszabályoknak. Az Európai Bizottságnál ugyanakkor nem folyik versenypiaci vizsgálat sem az említett törvénnyel, sem a Mol OMV általi felvásárlásával kapcsolatban - nyilatkozta az MTI-nek szerdán a végrehajtó testület illetékes szóvivője, Jonathan Todd. A lex Molról a magyar kormány egyébként azt állítja, hogy teljes összhangban van az uniós joggal. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nemrégiben arról is nyilatkozott, hogy amennyiben e tekintetben mégis probléma merülne fel, korrigálni fogják a törvényt.
A gyors vagy lassú vizsgálódás az EU részéről viszonylagos lehet, annyi bizonyos, hogy a múlt héten Charlie McCreevy, a belső piaci ügyekért felelős biztos levélben fejezte ki aggodalmát a lex Mol miatt, és később be is jelentették a vizsgálat megkezdését. Akár gyors, akár lassú, az osztrák cég vezérigazgatója, Wolfgang Ruttenstorfer (képünkön) egyértelműen megerősítette korábbi kijelentését, mely szerint az OMV akár éveket is tud várni a Mollal való együttműködésre. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy évek (az első tízszázalékos csomag 2001-es megvétele) óta tárgyalnak együttműködésről a Mollal, és ezek az utóbbi évben felgyorsultak. Ezt a Mol vezetése másképp látja, legalábbis Hernádi Zsolt szerint, amióta idén az OMV növelte részesedését a Molban, a tárgyalások megszakadtak - derül ki ugyancsak a Financial Timesból.
A piaci hírek tegnap már arról szóltak, hogy az OMV 32 ezer forintos ajánlatát elfogadni kész részvényesek rendkívüli közgyűlés összehívását szeretnék elérni. Az OMV ezt egyedül is megtehetné, de eddig nem kezdeményezte. Az osztrák olajcég elemzők szerint várhatóan mindenképpen jól jöhet ki a Mollal való harcából, még akkor is, ha nem lesz sikeres a felvásárlási kísérlet. Az egyik leghíresebb privát bank, a Salomon Oppenheim elemzője szerint az OMV részvényeinek árában 3 eurót jelenthet csak az, ha 20,2 százalékos Mol-részesedését jelenlegi piaci áron eladná (900 millió euróra becsülik a nyereséget, átlagosan 16 400 forintos bekerülési árral). Ha sikerre vinnék a két cég egyesülését, az viszont részvényenként 3,5 euróval növelné az OMV értékét. Mindezek alapján amellett hogy 54 euróra emelték az OMV célárát, a OMV-Mol ügyletet győztes-győztes helyzetnek értékelik az osztrák cég szempontjából. Az angol win-win situation kifejezés ilyen szempontból azért is érdekes, mert Wolfgang Ruttenstorfer éppen ezekkel a szavakkal jellemezte cége helyzetét a keddi médiatalálkozón az újságírók előtt...
