Az olajpiaci szereplők még sosem voltak ilyen pesszimisták, több mint 75 százalékban várnak áresést a termék piacán - derült ki a Bloomberg tegnap megjelent cikkéből. A Citigroup Inc., a Deutsche Bank AG és a HSBC Holdings Plc. elemzői a múlt havi, hordónként 82,9 dolláros rekord után az árak jelentős csökkenésére számítanak, amit az alacsony finomítói marzsokkal és az olajtermékek iránti vártnál alacsonyabb kereslettel indokolnak.
Az olaj ára az utolsó negyedévben 13 alkalommal esett az elmúlt 20 évben a magas nyári kereslet elmúltával, a finomítói profitok pedig olyan alacsonyak most, hogy a kapacitások 12,5 százaléka kihasználatlanul áll. Adam Sieminski, a Deutsche Bank New York-i olajpiaci stratégája szerint a WTI típus hordónkénti ára a 70 dolláros szint alá is kerülhet az év végére, szemben a 81,66 dolláros harmadik negyedéves záróárral. Hakan Kocayusufpasaoglu, a londoni Credit Suisse árupiaci derivatívákkal foglalkozó igazgatója kiemelte, hogy az olajtermékek iránti kereslet havi összehasonlításban először csökkent az USA-ban évek óta. Az amerikai kőolajkínálat szintje 1,14 millió hordóval, 321,8 millió hordóra nőtt a szeptember 28-ra végződő héten, ami 9,3 százalékkal magasabb készleteket jelent, mint a hétre vonatkozó ötéves átlag.
