- Önök a várt nyilvános ajánlat helyett végül is csupán egy szándéknyilatkozatot küldtek Magyarországra, igaz, ebben egy vélhetően sokak számára vonzó, 32 ezer forintos ár szerepel. Miért így tettek?
- Nyilvános ajánlatot nem tudtunk tenni, hiszen még abban az esetben sem szavazhattunk volna a részvényekkel, ha az ajánlattal sikeresen meg tudtuk volna szerezni a papírok 50 százalékát. Ebben meggátolt volna minket az a 10 százalékos szavazati korlát, amit a Mol alapszabálya tartalmaz, és hasonlóan akadályt jelentett volna a Mol-menedzsment által ellenőrzött több mint 40 százalékos részvénypakett is. Ezért ezek megszűnését támasztottuk feltételként a 32 ezer forintos ajánlathoz.
- Miért kínáltak a készpénz mellé OMV-részvényeket is cserébe?
- A nekünk tanácsokat adó befektetési bankok javaslatára döntöttünk úgy, hogy lehetőséget adunk részben OMV-részvényekre váltani a Mol-papírokat. Ezzel is szerettük volna jelezni elkötelezettségünket egy olyan közös cég létrehozására, amely a régióban sikeres vezető vállalat lehet hosszú távon is.
- Honnan vennék ezeket a részvényeket?
- Természetesen tőkeemelésből származnának. Ilyen tőkeemelésre lehetőséget ad az OMV korábbi közgyűlési határozata, amit legnagyobb tulajdonosunk, az osztrák államot képviselő ÖIAG is jóváhagyott.
- A mostani szándéknyilatkozat elküldése előtt is egyeztettek a részvényeseikkel?
- Részvényeseinkkel folyamatosan egyeztetünk, és éppen ők - akik sokan Mol-részvényesek is egyben - javasolták, hogy tegyük meg ajánlatunkat a Mol felé, hiszen így ők a Mol-menedzsmentet is kérdőre vonhatják, hogy vajon milyen okból utasítják azt el. Természetesen nem a Molnál lévő vagy az ellenőrzése alatt álló saját részvényekre gondolok, hanem a független részvényeseire, akik a Mol valódi részvényesei. Velük szeretnénk párbeszédet kezdeni.
- Mit fognak lépni, ha az ajánlatukat - ahogy az most jelenleg látszik - nem fogadják el?
- A levelünkre érkezett reakciók nem leptek meg, számítottunk rá, hogy azok ilyenek lesznek. A konszolidációs kényszer ugyanakkor véleményem szerint folyamatos nyomást jelent majd a Mol-menedzsmentre is, és idővel rá fognak jönni Magyarországon, hogy a mi ajánlatunk egy az eddigieknél sokkal sikeresebb, a régióban vezető szerepet játszó cég felépítésére jobb, mint amit egy kívülről jövő nagy olajipari játékos kínálna.
- Mit szól az OMV-részvényesek tegnapi tőzsdei áralakulásból kitűnő negatív reakciójához? Több mint öt százalékkal esett a részvények árfolyama a tőzsdenap folyamán.
- Számítottam erre a kérdésre. A mai ötszázalékos áresés csak a múlt héten bekövetkezett 10 százalékos áremelkedés fényében értékelhető helyesen, a tőzsdei befektetők várták a korrekciót; az senkit nem lepett meg különösebben, hogy az olajár is esik. Ez a tőzsdei ár normális mozgása csupán, és nem a mi levelünk nyilvánosságra kerülése váltotta ki.
- A magyarországi reakciók egyelőre kitartóan negatívak az OMV közeledésére. Van-e olyan pont, ahol már lemondana a Mol megszerzéséről?
- Ilyenben nem gondolkodunk. Mol-részvényeink bekerülési átlagára 16-17 ezer forint körül van a mostani 27 ezer forinthoz képest. Ez még akkor is jó üzlet, ha a magas ár egy részét a mi vételi szándékunknak tulajdonítjuk. Ugyanakkor a célunk továbbra sem az, hogy a részvényeket eladjuk, hanem az, hogy a két cég egyesítésével a korábbiaknál is sokkal sikeresebb közös közép-európai céget hozzunk létre, amely a későbbi nagyobb kihívásoknak is meg tud felelni...
