A szeptember közepéig tartó jegyzés során az OTP két új garantált alapjában, az Alfa IV.-ben és az Osztalékcsúcs I.-ben - amelyekhez betétakció is kapcsolódott - 14,8, illetve 21,6 milliárd forint gyűlt össze - tudtuk meg Hamecz Istvántól, az OTP Alapkezelő elnökétől. Ez sikerként értékelhető, hiszen a kettő 36,4 milliárd forintja együttvéve több, mint az eddigi legnagyobb garantált alap indulótőkéje volt. A bankcsoport egyébként szeretné hamarosan folytatni a hasonló tőkevédett alapok sorát, várhatóan október 1-jétől jön a következő, amelynek hozama a tiszta, megújuló energiaforrásokkal foglalkozó, környezettudatos vállalatok részvényeitől függ majd.
Körülbelül november elejétől több nyílt végű alap indítását is tervezik. Az egyik egy "Új Európa" részvényalap lenne, amely az EU új tagországainak alulértékelt vállalataira specializálódna, fundamentális értékalapú konstrukció (value fund) lenne, eltérően a megszokott, benchmark-orientált termékektől. A másik a mostanában egyre divatosabb "climate change"-szektorra, a klímaváltozással kapcsolatos üzletágakra szakosodna, amelyhez egy természettudományos-technológiai téren járatos szakemberekből álló tanácsadó testület felállítását is tervezik.
Dolgoznak már egy új, valamely kelet-közép-európai részvényindexet követő ETF (tőzsdén jegyzett indexalap) felállításán is, ami azonban jóval nehezebb, mint a tavaly év vége óta működő BUX ETF, például az egyes országok eltérő letétkezelési technikái miatt. Mindezeken túl intézményi befektető ügyfeleiknek is terveznek zártkörű alapokat.
Folyik a környező országokban is az OTP-alapkínálat fejlesztése. Pár nappal ezelőtt engedélyt kapott a cég a PSZÁF-tól két devizaalapjának, az Euró Pénzpiaci Alapnak és a Dollár Pénzpiaci Alapnak külföldi forgalmazására. Amint Hamecz István elmondta, ezek egészen biztosan megjelennek Szlovákiában, de később elképzelhető, hogy más országokban is, erre a konstrukciók alkalmasak. Ugyanakkor a csoport más devizás alapjait, az OTP-DWS Feltörekvő Piaci Részvényt és az OTP Közép-európai Részvényt a közeljövőben várhatóan bevezetik a bolgár piacra, valamint ezután Romániába is. Horvátországban és Ukrajnában, a bankcsoport további célországaiban egyelőre elsősorban az ottani devizajogszabályok miatt nem várható még alappiaci aktivitás.
