BUX 139098.17 -0,15 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem érinti a Molt a bányajáradék emelése

2007. szeptember 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Molt csak korlátozottan érinti a bányajáradék tervezett emelése - adta hírül pénteken az olajtársaság. Ez elsőre némileg meglepő, hiszen az olajtársaság a legnagyobb - valójában az egyetlen - hazai szénhidrogén-kitermelő, a bányajáradékot pedig a parlamenti vitára bocsátott bányatörvény-módosítás szerint 12 százalékról 30 százalékra emelnék (a 2006-os év során 147,6 milliárd forintot fizetett a Mol bányajáradék címén). A Mol közleménye ugyanakkor emlékeztet arra, hogy a mostani törvényváltozások csak a 2005 decembere után termelésbe állított mezőket érintik. Ennek oka a szerződés, amelyet a Mol kötött a kormánnyal még 2005 decemberében (az emlékezetes párnagázszerződés, Napi, 2005. december 27.). Ekkor a Mol által kifizetett 60 milliárd forint elég volt arra is, hogy 2020-ig csak az akkor hatályban lévő szabályok alapján kelljen bányajáradékot fizetnie. Ez alól csak akkor van kivétel, ha az olajipari vállalatban egy meghatározó tulajdonos irányítást szerez (mindjárt rosszul járna a társaság, ha az OMV felvásárolná). Így a Mol közleménye szerint a kutatás-termelési üzletág nyereségességét a mostani törvénymódosítás középtávon nem befolyásolja jelentősen.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet