A Budapest Alapkezelő az egy évvel ezelőtt, a kamatadóhajrában elhelyezett egyéves betétek augusztus végi lejárta kapcsán nem érzékelte a befektetési kedv számottevő felfutását, csak szerény élénkülésről tud - mondta Fatér Gyula, a cég vezérigazgatója.
Szerinte ismét - akárcsak az év első felében - a befektetési alapok lehetettek a folyamatok haszonélvezői, valószínűleg növelték részesedésüket a többi befektetési termékhez, betéthez képest. Ennek oka, hogy a tapasztalatok szerint az általános megtakarítási kedv ugyan átlagosan stagnált az idén, de éppen egy olyan réteg volt képes megtakarításait növelni, amely nyitottabb és a fejlettebb, szofisztikáltabb, kockázatosabb megtakarításokra is vevő. Az alapokon belül az idén is tovább nőtt a garantált alapok piaci részesedése. A Budapest Alapkezelő e héten indította el következő alapja, a Hozamtár jegyzését, amely az átlagosnál hosszabb, négyéves futamidejű, azonban az egyes évek elteltével egy-egy napon a befektetők kedvezményes, fix 1000 forintos tranzakciós költség mellett szállhatnak ki, az addig elért hozam megtartása mellett. Az addigi hozamot minden egyes év után tőkésítik, az alá már nem mehet a végső teljesítmény, tehát a tőkén kívül az időközi hozamokra is van garancia.
A hozam egyébként egy 20 elemű nemzetközi részvénykosár teljesítményétől függ, amelyben multinacionális tevékenységű blue chip-részvények vannak (Nestlé, Total, ING, Novartis stb.). Az egyes években elérhető hozamot 15-15 százalékban maximálták, így a négy év után - kamatos kamattal - csaknem 75 százalék érhető el. Az úgynevezett részesedési rátát - amely megmutatja, hogy a részvényárak emelkedésének mekkora hányada illeti a befektetőket - az október 12-éig tartó jegyzés után határozzák meg, de az alapkezelő igyekszik 100 százalék körül tartani.
Az alap nyílt végű, így a kijelölt kedvezményes napokon kívül más időpontokban is ki lehet belőle szállni, ekkor azonban 5 százalékos (minimum 5000 forintos) büntető jellegű jutalékkal kell számolni, és ugyanekkorával ijesztik el a beszállni kívánókat is. A beszállás a kedvezményes napokon viszont "csak" a tőke 2 százalékába kerül.
