Grafikonrajzolásnak szinte nincs is értelme, annyira egymásba fonódik az OTP BUX ETF és a BUX index árfolyamgörbéje - derül ki az OTP Alapkezelő prezentációjából. A december 13-ai tőzsdei bevezetés óta az index 13,36, az ETF 13,52 százalékkal emelkedett, azaz - az éves szinten maximum 54 bázispontban meghatározott költségek ellenére - az ETF 15 ponttal még túl is tudta teljesíteni az indexet augusztus 23-áig, miközben a hagyományos indexkövető alapok 87-204 ponttal elmaradtak tőle. (A BUX ETF vásárlásánál persze brókerjutalékokkal, a többi alapnál pedig forgalmazási jutalékkal is számolni kell.)
Amint Honics Istvántól, az alapkezelő igazgatójától megtudtuk, a BUX túlszárnyalása teljesen kockázatmentes módszerekkel történt, elsősorban értékpapír-kölcsönzéssel. Ennek során a kölcsönbe vevő az árfolyamértéket jóval meghaladó értékű óvadékot helyez letétbe, és még díjat is fizet az alapnak.
Az alap mérete egyébként az utóbbi időben 3,5 milliárd forint körül mozgott, az árjegyzési spread - a tőzsdei vételi és eladási árjegyzés eltérése a középárfolyamtól - pedig 35-35 bázispont körül ingadozott. A tőzsde által számolt egyik likviditási mutató, a vételi-eladási ajánlatok közötti árrés (bid-ask spread) alapján az alap az ötödik leglikvidebb papír a BÉT-en. A termék napi tőzsdei forgalma igen változó, egyes napokon százmillió forintos nagyságrendű, máskor csak pár milliós, az átlag 40-50 millió forint közötti.
