Lapunkhoz eljutott információk szerint a régió vezet szerepre tör energiacége, a CEZ és a Mol tárgyalásokat folytat legalább egy londoni befektetési bankház részvételével arról, hogy az olajtársaság minimum 10 százalékos, esetleg ennél nagyobb részvénycsomagja kerüljön át a cseh áramszolgáltató tulajdonába. Az ügylet következtében – amelynek értéke meghaladná az egymilliárd eurót – az OMV, az MFB, az OTP és a BNP-Paribas mellett – illetve lehetséges, hogy egyikük helyett – a CEZ jelenhetne meg új tulajdonosként a Molban.
Az új nagytulajdonos megjelenése érdekes színfolt lenne a jelenleg kétpólusú Mol-játszmában, ahol a Mol-menedzsment áll szemben az OMV-vel. A CEZ ugyanis, kössön bármilyen megegyezést is a Mol-vezetkkel vagy a bankokkal – amelyek vélheten kizárólag pénzügyi szempontok alapján döntöttek a Mol-részvényügyletek mellett –, inkább egy harmadik, más szempontokkal is bíró szerepl lehet.
Az eddig az energetikai szektorban terjeszked, ott azonban kifejezetten nagy befektetési étvágyú CEZ régóta szeretne megjelenni Magyarországon. A 67 százalékban a cseh állam tulajdonában álló áramszolgáltató eddig fleg Bulgáriában és Lengyelországban, illetve Romániában vetette meg a lábát.
Számára a magyar piac fontos továbblépés lehet, 2006 márciusa óta a megnyíló hazai árampiacon kereskedcége mködik. A Mollal való együttmködés a hazai piacon való terjeszkedés szempontjából nagy lépés, a Mol-csoport mindkét finomítójának energiaellátásában szerepet vállalhatna, a TVK vagy a BorsodChem tulajdonában álló ermvek példájára akár az energiatermelésben is. Ebben az esetben a CEZ a magyar árampiac liberalizációja jegyében önálló, ráadásul a határokon belül képzd árualappal is rendelkezhet, legkorábban másfél-két év múlva.
Az új Mol-nagytulajdonos esetleges megjelenése minden bizonnyal meglepetésként érné a piacot. A Mol számára kétségtelen elnyökkel járna az üzlet, hiszen valószínleg megszabadulhatna sajátrészvény-állományától (amelynek nagysága az augusztus 28-ai 40 ezer 342 darabos, 26 837 forinton történt vásárlással együtt 8 millió 537 ezer 642 darab volt). Ez pedig pénzügyileg is javítaná a helyzetét, st esetleg lehetséget nyújtana további sajátrészvény-vásárlásokra, amivel akár 50 százalék közelébe is növelhetné azt a szavazati mennyiséget, amely egy közgylésen az OMV-vel szemben felsorakozhat.
A megállapodás valószínleg a magyar kormány tetszésével is találkozna. A tegnapi Népszava szerint már a hét végére elkészülhet az igazságügyi tárcánál az a törvényjavaslat, amely lehetvé tenné, hogy a Magyarország számára fontos vállalatokban külföldi állam közvetve vagy közvetlenül ne szerezhessen tulajdont. Nagy kérdés ugyanakkor, hogy akár a Mol, akár a CEZ részvényesei hogyan fogadnának egy ilyen tranzakciót, hiszen az elemzk meglehetsen negatívan ítélték meg a Mol-menedzsment tevékenységét a második OMV tulajdonszerzés óta. A CEZ részvényeseinek, köztük elssorban a cseh államnak pedig azt kellene megemésztenie, hogy a cégben lev – kifejezetten terjeszkedésre szánt – pénzbl több mint egymilliárd euró energiaipari akvizíció helyett egy olajvállalatban lev kisebbségi tulajdonszerzésre fordítódna.
